Rynek zbóż — jakie będą ceny w 2023 r.?

Rynek zbóż w 2022 r. charakteryzował się dużą niepewnością, jak i zmiennością. Co wynikało przede wszystkim z trwającego konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Na skutek tego ceny zbóż początkowo rosły, a po kilku miesiącach spadały. Ta sytuacja mająca wpływ na rynek zbóż nie uległa większym zmianom na początku 2023 r. Czy tak samo będzie również w kolejnych miesiącach 2023 r.?

Rynek zbóż w 2022 r., jak i w roku obecnym 2023 znajduje się pod wpływem sytuacji panującej na terytorium Ukrainy. Co z kolei, wpływa na ceny zbóż w Polsce, które obecnie wykazują tendencję spadkową. Czy ceny zbóż pójdą jednak w górę? Sprawdziliśmy jakie prognozy dla rynku zbóż na 2023 rok przedstawili analitycy z Banku PKO BP.

Cena: Pszenica konsumpcyjna

857.08 zł
-0.95%
Zobacz aktualne ceny

Sytuacja na rynku zbóż w 2022 r.

Analizując rynek zbóż i jego prognozy na 2023 r. najpierw warto odnieść się do tego, jak przedstawiała się sytuacja na rynku zbóż w minionym, 2022 roku. W przygotowanej dla agrofakt.pl analizie sytuacji na rynku zbóż Maciej Rozkrut, ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP podaje:

Rok 2022 był czasem dużej niepewności na rynku zbóż i wysokiej zmienności cen. Wybuch wojny na Ukrainie wyłączył ten kraj z handlu zbożem w krótkim okresie, co wywindowało ceny zbóż do rekordowych poziomów w 2q22. Kolejne miesiące przyniosły jednak stopniowe spadki cen na rynku zbóż.

Ceny zbóż w 2022 r. spadały na co wpłynęło kilka czynników. Wymienił je również dla agrofakt.pl ekspert z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP:

Dążenie rynku do stabilizacji, przedłużenie w listopadzie’22 porozumienia dotyczącego korytarza eksportowego na kolejne 120 dni, pojawiające się informacje o zwiększonej dostępności zbóż z niektórych, głównych rynków eksportowych (Rosja, Australia) czy też zmniejszony popyt związany z perspektywą osłabienia światowej gospodarki, w tym spadki cen surowców nieżywnościowych to główne czynniki, które oddziałują na obniżki cen.

Rynek zbóż 2023 – czy zboża będą drożeć?

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 r. sytuacja na rynku zbóż nie ulegnie większym zmianom. Na co wskazują analitycy Banku PKO BP w najnowszym opracowaniu Agro Nawigator.

Eksperci, biorąc pod uwagę uwarunkowania podażowo-popytowe prognozują, że ceny zbóż będą prawdopodobnie dalej spadać niż rosnąć. W związku z tym przeciętna cena pszenicy w 2023 r. może zmieniać się w zakresie od -15%r/r do +1%r/r.

Rynek wciąż będzie dostosowywał się do wojennych uwarunkowań a słabnący popyt, związany ze spowolnieniem gospodarczym, będzie czynnikiem oddziałującym na spadki cen. Ograniczenia podażowe wciąż jednak będą utrzymywać ceny na podwyższonym poziomie – dodają analitycy.

Ceny zbóż w 2023 r. zależne od uwarunkowań geopolitycznych

Niemniej jednak rynek zbóż w 2023 r. będą nadal znajdować się pod wpływem uwarunkowań geopolitycznych. Natomiast ceny zbóż 2023 i ich dynamika będzie zależna od dalszych prognoz i szacunków w światowej produkcji zbóż w 2023 r.

Czytaj również: Rolnictwo węglowe – warunki do zmiany?

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO BP; Agro Nawigator 4/22 PKO BP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 58

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *