Ceny zbóż — jakie prognozy na sezon 2023/2024?

W ostatnich miesiącach ceny zbóż nie tylko utrzymywały się na niskim poziomie, ale także regularnie spadały. W miniony piątek pojawiły się jednak przesłanki świadczące o tym, że ceny zbóż mogą wzrosnąć. Impulsem do wzrostu cen zbóż są, chociażby groźby Rosji dotyczące wstrzymania eksportu pszenicy, czy kukurydzy. Czy wobec tego jest szansa na to, że ceny zbóż jeszcze wzrosną? Jak w tej sytuacji przedstawiają się ceny zbóż i ich prognozy na sezon 2023/2024? 

Cena: Pszenica konsumpcyjna

955.12 zł
-2.39%
Zobacz aktualne ceny

Z początkiem 2023 r. nie nastąpiła poprawa na rynku zbóż. Ceny zbóż, zamiast rosnąć, nadal spadają, co budzi coraz większy niepokój wśród rolników. Większość z nich zastanawia się i pyta: Czy ceny zbóż wzrosną w 2023 roku? Czy zboża będą drożeć? Odpowiedź na te, a także podobne pytania można znaleźć w najnowszym raporcie Agromapa — Kwartalnik Agrobiznesu.

Dlaczego ceny zbóż spadają? Czy ceny zbóż jeszcze wzrosną?

Ceny zbóż od kilku miesięcy spadają, czemu sprzyja m.in. zmniejszenie niepewności na rynku, odpływ kapitału spekulacyjnego, a także trwający w dalszym ciągu eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czerwone. Niemniej jednak, w ostatnich dniach miał miejsce wzrost cen zbóż w giełdowych notowaniach, do czego przyczyniły się groźby Rosji wobec wstrzymania eksportu pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego.

W piątek rosyjskie media obiegła wiadomość, że Moskwa może zdecydować się na tymczasowe wstrzymanie eksportu pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego w odpowiedzi na spadające ceny. W reakcji na to unijne kontrakty na zboża i rzepak podrożały w piątek o 3,4–5,8% — informuje e-WGT.

Aktualności rolnicze - Ceny zbóż prognozy

Ceny zbóż wzrosły w kończącym się tygodniu, 24 marca 2023 r.

fot. e-WGT

Czy to wystarczy, aby ceny zbóż i ich prognozy na kolejne miesiące 2023 r. stały się bardziej optymistyczne?


Sprawdź również: Ceny rzepaku — jakie prognozy na sezon 2023/2024?


Ceny zbóż — prognozy na 2023 r. i 2024 r.

Prognozy jeśli chodzi o ceny zbóż na sezon 2023/2024 przedstawili analitycy z Banku Crédit Agricole w najnowszym raporcie Agromapa — Kwartalnik Agrobiznesu.

Prognozy autorów opracowania podają, że ceny zbóż będą dalej spadać łącznie z prawdopodobnym zwiększeniem się światowej podaży zbóż w reakcji na wzrost opłacalności ich produkcji.

W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 100 zł/dt i 98 zł/dt na koniec 2023 r. oraz ok. 95 zł/dt i 85 zł/dt na koniec 2024 r. — prognozują analitycy z Banku Crédit Agricole.

Aktualności rolnicze - Ceny zbóż prognozy

Sprawdzamy, jakie są ceny zbóż i prognozy na lata 2023 i 2024

fot. Crédit Agricole

Prognoza cen pszenicy i innych zbóż 2023 — jakie są czynniki ryzyka?

Przedstawione prognozy jeśli chodzi o ceny zbóż, opatrzone są jednak kilkoma czynnikami ryzyka.

Do najważniejszych z nich należą:

 • warunki agrometeorologiczne panujące u głównych światowych producentów i eksporterów zbóż,
 • pojawienie się pierwszych szacunków sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 2023/2024,
 • dalszy przebieg konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy,
 • trwałość porozumienia w sprawie ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne.

Czytaj również: Trzynasta emerytura z KRUS 2023 — dla kogo i kiedy wypłata?

Źródło: e-WGT; Crédit Agricole Agromapa — Kwartalnik Agrobiznesu — Wiosna 2023

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Malorolny pisze:

  sprzedałem zboże ze żniw 2022 że znaczna stratą, a nawozy kupilem b. drogo! nawet rekompensaty że strony rządu nie wyrównaja strat! sprzedałem w lutym, potrzebowałem pieniędzy a moje gospodarstwo to do 20ha! ale jak widzę gospodarstwa o pow. przekraczającej 20 i więcej ha. czekali dalej!
  wniosek jeden: nie potrzebowali pieniędzy, a produkcję na ten rok mieli zabezpieczona w wszystkie do tego potrzebne materiały! więc tylko ich głupota i chytrośc doprowadziła do tego że teraz nie mogą sprzedać wogóle zboża, a niektóre z nich miały nawet 2 letnie w magazynach! jak widać było 1500zl za tonę i było im mało !! więc teraz 1500 za 2 tony i wystarczy!

 2. Rafał pisze:

  głupoty i wywieranie wpływu na ceny przez analityków

 3. olo pisze:

  małorolny sprzedałeś bo miałeś giołe jajca nie wynikało to z twojej mądrości.