Rynek zbóż 2021 – jakie są aktualne ceny? Sprawdź!

Pomimo tego, że tegoroczne zbiory zbóż już dawno za nami to aktualne ceny zbóż 2021 w skupach pozostają nadal wysokie. Krajowy rynek zbóż 2021 podąża za cenami na światowych rynkach, które ciągle utrzymują tendencję wzrostową. Czy ta zależność utrzyma się przez dłuższy czas? Sprawdźmy!

Cena: Pszenica konsumpcyjna

1073.24 zł
1.68%
Zobacz aktualne ceny

We wrześniu tego roku ceny zbóż utrzymywały się na najwyższym poziomie od roku 2012/2013. Taką informację przekazała Wielkopolska Izba Rolnicza, która przeanalizowała rynek zbóż 2021 pod względem cen. Natomiast internetowa giełda e-WGT opublikowała relację handlowców odnoszącą się do tego, jakie ceny zbóż 2021 występują obecnie na rynku krajowym.

Rynek zbóż 2021. Skup i ceny zboża

Ceny zbóż 2021 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie. W przypadku pszenicy od końca września br. cena za tonę przekracza kwotę 1000 zł. Z notowań pszenicy podanych przez Agrolok wynika, że pszenica paszowa w północnej części kraju wyceniana jest na 1040 zł/t. Natomiast w południowych rejonach kraju cena pszenicy 2021 jest niższa i wynosi 1015 zł/t. Powyższa cena obowiązuje na dzień 5 października 2021 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza analizując sytuację na rynku zwróciła uwagę na rosnące ceny pszenicy, a także żyta paszowego:

-W ostatnich dniach mocno wzrosła cena żyta paszowego – do poziomu 900 zł/t. Pszenżyto można sprzedać po 960- 970 zł/tpodaje WIR.

Patrząc na rynek zbóż 2021 WIR stwierdziła, że wysokie ceny zbóż 2021 nie będą odczuwalne dla wszystkich gospodarstw. Co jest powiązane m.in. z rosnącymi cenami za np. nawozy mineralne.

Wzrost cen skupu zbóż nie dotyczy wielu gospodarstw rolnych, które ze względu na brak bazy magazynowej oraz płynność finansową sprzedały już swoje płody. Co gorsza, muszą w chwili obecnej płacić coraz wyższe ceny za nawozy – podsumowuje WIR.

Aktualne ceny zbóż 2021 wg e-WGT

Rynek zbóż 2021 a także aktualne ceny przeanalizowała również internetowa giełda e-WGT przedstawiając relację handlowców.

Według e-WGT ceny zbóż 2021 w Polsce podążają za wysokimi cenami obowiązującymi w portach. Handlowcy zwrócili również uwagę na tegoroczną gorszą jakość ziarna, która wynikała z niesprzyjających warunków pogodowych przeważających w żniwa 2021.

Magazyny krajowe podążają za cenami portowymi. Niesprzyjające warunki atmosferyczne odbiły się na jakości ziarna. W jednych regionach jest niska gęstość hektolitrowa ziarna, w innych występuje porost i jest niskie białkopisze e-WGT.

Czytaj również: Cena rzepaku w umowach terminowych nadal rośnie. Dowiedz się więcej!

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza/Agrolok/e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 45

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *