Rzecznik Rolników pilnie potrzebny?

Rzecznik rolników — czy rolnicy doczekają się właśnie takiej instytucji? Według posłów taka instytucja jest potrzebna polskim rolnikom, których interesy mogą być narażone na szwank w wielu aspektach. Podobnego zdania jest również samorząd rolniczy, który uważa, że to potrzebny krok w kierunku lepszej ochrony interesów rolników.
Projekt ustawy o Rzeczniku Rolników do Sejmu RP zgłosiła grupa posłów z Klubu Parlamentarnego PiS, którzy wspomniany projekt ustawy przekazali do opiniowania Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Czy rzecznik jest rzeczywiście producentom potrzebny? Jaka jest opinia samorządu rolniczego w tej sprawie?
Rzecznik rolników — potrzebna instytucja według KRIR
Krajowa Rada Izb Rolniczych wydała swoją opinię w sprawie poselskiego projektu ustawy o Rzeczniku Rolników. Samorząd rolniczy uważa, że ta instytucja jest potrzebna w polskim systemie prawnym. W ostatnich latach rolnicy coraz częściej zgłaszają problemy związane z naruszaniem ich praw i brakiem realnej reprezentacji na poziomie instytucjonalnym. Rzecznik miałby być niezależnym organem, który reprezentowałby interesy całego środowiska rolniczego, posiadając jednocześnie odpowiednie kompetencje i środki finansowe.
Kandydaci nie tylko ze związków zawodowych
KRIR zaznacza, że możliwość zgłaszania kandydatów na Rzecznika nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do związków zawodowych rolników indywidualnych. Nowa instytucja powinna być także otwarta na szerokie reprezentowanie różnych środowisk wiejskich i działać ponad podziałami.
Biura i zaplecze jak u Rzecznika MŚP
Samorząd rolniczy zwraca również uwagę, że skuteczność działania Rzecznika Rolników zależy od jego zaplecza organizacyjnego. Proponuje się, aby – podobnie jak w przypadku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw – powstały biura z profesjonalnym zespołem pracowników. Konieczne będzie zatem zapewnienie odpowiednich środków finansowych z budżetu państwa.
Rzecznik Rolników pojawi się jeszcze w 2025 r.?
Zgodnie z projektem ustawy Rzecznik rolników ma strzec praw producentów, a także czuwać nad prawidłową realizacją zadań władz publicznych wobec rolników. Ponadto ma działać na rzecz równego traktowania rolników i mieszkańców wsi. Jego zadaniem ma być również wspieranie ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. W ustawie zaproponowano, aby rzecznik był powoływany na 6 lat.
Posłowie zgłaszający projekt ustawy zaproponowali również że maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wykonanie zadań Rzecznika ma wynosić 187 785 000 zł. Z czego, 8025 tys. zł w 2025 r. Zgłoszona ustawa ma wejść w życie z dniem 1 września 2025 r.
Źródło: Sejm RP; www.mir.krakow.pl; www.krir.pl
