Rzepak ozimy i choroby grzybowe. Rusza drugi sezon „Prosto z pola” [WIDEO]
Zapraszamy na drugi sezon cyklu „Prosto z pola”. Podobnie jak w roku ubiegłym, gościmy w Górznie, na polach Ośrodka Hodowli Zarodowej Garzyn. W pierwszym odcinku serii dr Daniel Zawada z firmy Sumi Agro Poland opowiada o tym, jak skutecznie zwalczać choroby grzybowe rzepaku.

Tegoroczna wegetacja ruszyła znacznie wcześniej niż w latach poprzednich: w ubiegłym roku byliśmy z kamerą na polu tuż obok 3 kwietnia. Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn
Rzepak ozimy i choroby grzybowe
Rośliny przezimowały doskonale, mają bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy. Długi okres wegetacji jesiennej spowodował jednak liczne porażenia chorobami grzybowymi. Mowa o szarej pleśni i suchej zgniliźnie kapustnych, zaliczanych do chorób złego zimowania. Sucha zgnilizna kapustnych poraża w różnych okresach wegetacji, może występować przez cały jej okres i porażać wszystkie wegetatywne części roślin. Jesienią poraża liścienie siewek oraz liście, wiosną atakuje pęd główny oraz rozgałęzienia boczne, a w późniejszym czasie także łuszczyny. Może powodować ogromne straty w uprawie rzepaku, sięgające nawet 30%. Wywoływana jest przez dwa gatunki grzyba, leptosphaeria maculans i leptosphaeria biglobosa. Wspólną cechą jest obecność owocników grzyba, tak zwanych piknidiów, które są widoczne w postaci czarnych punkcików na powierzchni plamy. Porażona tkanka z czasem zasycha i ulega wykruszeniu. Zapewne w wielu miejscach całej Polski wskazany będzie tak zwany zabieg czyszczący. Polecany jest on na plantacje mocno rozwinięte przed zimą, z dużą rozetą liściową. Obumarłe liście są na wiosnę źródłem infekcji.
Kiedy wykonać zabieg czyszczący?
Sygnalizacją do wykonywania zabiegu jest 10 do 15% porażonych liści na danej plantacji. Musimy jednak pamiętać, że mamy połowę marca i temperatury dobowe wciąż są niskie, dlatego wybierając fungicyd powinniśmy kierować się szerokim zakresem temperatur, jak również działaniem w niskich temperaturach. Do takich produktów należy Topsin M 500 SC, oparty na znanej i bardzo cenionej substancji czynnej tiofanat metylu z grupy benzimidazoli.
Używanie tego produktu przynosi bardzo dobre rezultaty ze względu na jego skuteczność potwierdzoną licznymi badaniami naukowymi oraz w praktyce. Preparat ten działa zapobiegawczo, interwencyjnie i wyniszczająco w ochronie roślin. Jego olbrzymią zaletą jest również systemiczność. Topsin M 500 SC doskonale sprawdzi się w sytuacjach, gdy rośliny uszkodzone są przez zwierzynę łowną. Zwierzęta te zgryzając rośliny uszkadzają rzepak, a rany mogą być wykorzystywane przez patogeny. Działanie lecznicze sprzyja również szybszej regeneracji uszkodzonych roślin, co pozwala na dalsze prawidłowe prowadzenie plantacji.
Niebawem nowy odcinek serii, poświęcony problemem zwalczania szkodników łodygowych w rzepaku. Zapraszamy do oglądania!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.