Rzepak ozimy ES Barocco – nowa odmiana od Euralisu

Wszystkie hodowle przedstawiły już swoje nowości w portfolio nasion rzepaku ozimego na nadchodzący sezon. Jedną z nich jest rzepak ozimy ES Barocco. Jak zapowiada się nowa odmiana?

Stabilne plonowanie

Propozycja od Euralisu pochodzi – jak informuje producent – z innowacyjnego programu hodowlanego P3. Jest on ukierunkowany na wysoki plon oraz jakość nasion, zimotrwałość oraz zdrowotność, a to wszystko ma przełożyć się na zysk rolnika.

Odmiana ta została zarejestrowana w Polsce w tym roku. Jest to mieszaniec zrestorowany. Wyniki z dwulecia doświadczeń są bardzo obiecujące. W zależności od regionu Polski uzyskiwano plon na poziomie od 101 do nawet 130% wzorca. Średni wynik plonowania w latach 2015 – 2016 podczas badań rejestracyjnych wyniósł 48,2 dt/ha. W 2016 roku, który musimy uznać za trudny dla rzepaku, średni plon również plasował się na dobrym poziomie – 42,2 dt/ha. 

Rośliny odmiany ES Barocco nie tworzą wybujałego łanu, ale intensywnie rozwijają rozetę liściową.

Rzepak ozimy ES Barocco – dobra zimotrwałość

W rzepaku obecny jest gen RLM 7, co stanowi zabezpieczenie przed suchą zgnilizną kapustnych. Wysoko została oceniona zimotrwałość. W doświadczeniach rejestrowych w ubiegłym roku pod tym względem odmiana ta znalazła się w czołówce i odsetek żywych roślin wyniósł 92%. Producent deklaruje, że oprócz dobrej odporności na choroby i wysokiego poziomu plonowania ES Barocco charakteryzuje się także stabilnością plonowania. Świadczyć mogą o tym wspomniane wcześniej wyniki z dwulecia rejestracyjnego.

Rzepak ozimy ES Barocco cechuje się późnym startem wiosennym. Odmiana ta w porównaniu do innych form hybrydowych późno wznawia wegetację po zimie, jednak w późniejszym okresie bardzo intensywnie kwitnie. Termin zbioru określany jest jako średnio – późny. Dla równowagi natomiast wigor jesienny jest dobry, choć również zoptymalizowany pod kątem szybkości rozwoju. Rośliny odmiany ES Barocco nie tworzą wybujałego łanu, ale intensywnie rozwijają rozetę liściową. Szyjka korzeniowa jest dobrze osłonięta przez rozetę. Te elementy wpływają m.in. na dobrą zimotrwałość rośliny.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum

Powiązany temat:

Buraki cukrowe kilka pytań
Broody
siarczan magnezu do kazdego zabiegu fungicydowego staram sie dodawac
zobacz więcej »
Ulman
No właśnie sucho nie jest. Podejrzewam niedobory . Dajecie siarczan magnezu do zabiegów grzybowych?
zobacz więcej »
ansu
Może sucho i reakcja obronna.Chwościk podobnie jak w ubiegłym roku w - lipcu czysto bez zabiegów mam nadzieję że plon będzie podobny.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Uprawa chmielu – uwaga na szkodniki i choroby!

Które choroby i szkodniki stanowią obecnie największe zagrożenie dla plantacji chmielu?

17 czerwca 2019

Caussade Nasiona Polska przechodzi rebranding!

Grupa Caussade Semences przechodzi rebranding! Co oznacza to w praktyce dla rolnika? Sprawdź i dowiedz się więcej!

22 maja 2019

Szkodniki kłosów zbóż oraz liści [WIDEO]

Uprawom zbożowym oprócz skrzypionek zagrażają również inne szkodniki! Czy wiesz jakie? Sprawdź to w najnowszym wideo!

17 czerwca 2019