Rzepak ozimy i sytuacja na starcie wegetacji [WIDEO]

Rzepaki ozime intensywnie się rozwijają. Plantacje w większości rejonów kraju są silne rozwinięte, a pierwsza dawka azotu już za nami. Dowiedz się jak i kiedy wykonać kolejne zabiegi, aby rzepak ozimy rozwijał się prawidłowo! 

W dzisiejszym odcinku przyjrzeliśmy się z bliska rzepakowi ozimemu. Sprawdziliśmy jaki zabieg w jego uprawie będzie najpilniejszy, tuż po pierwszej startowej dawce azotu.

Więcej w materiale wideo: 

Rzepak ozimy był „głodny” azotu

Mamy marzec więc większość rolników już wjechała w pole ze startową dawką azotu. Rzepaki były „głodne”, co widać po przebarwieniach licznie występujących na liściach. Przyczyną takiej sytuacji była ciepła i bardzo długa jesień, oraz wczesny start wegetacji wiosennej. Już w połowie lutego średnia dobowa temperatura wynosiła powyżej 5C. Silnie rozwinięte plantacje przeważają w większości kraju, jednak na wschodzie zdarzają się i takie, które będą wymagały przesiania. Jednak patrząc w skali kraju, ta zima była wyjątkowo łaskawa dla rzepaków ozimych.

Co dalej z rzepakiem?

Kolejnym ważnym zabiegiem po siewie azotu, biorąc pod uwagę przebieg pogody będzie regulacja wzrostu połączona wraz z ochroną fungicydową oraz insektycydową. Choć jesień i zima były stosunkowo ciepłe i suche nie przeszkodziło to rozwojowi chorób. Widoczne są już pierwsze objawy porażenia suchą zgnilizną kapustnych. Na szczęście większość regulatorów wzrostu wykazuje również działanie przeciwko tej chorobie, więc wykonując zabieg załatwimy sprawę za jednym zamachem.

rzepak ozimy wiosną

fot. Małgorzata Srebro

Rzepak ozimy tej wiosny jest silnie rozwinięty, a po liściach widać niedobory azotu

Rośliny na tej plantacji są mocno rozwinięte o czym świadczy silnie rozbudowana rozeta liściowa. Stożek wzrostu jest jeszcze dosyć nisko osadzony. Należy mieć jednak na uwadze warunki pogodowe w najbliższym czasie, które będą sprzyjać wydłużaniu się pędu głównego. Optymalnym terminem do wykonania zabiegu regulacji wzrostu będzie moment, w którym pęd główny osiągnie 5 cm wysokości.

Jeśli spóźnimy się zabiegiem można go jeszcze wykonać, ale w takim przypadku należy rozpatrzyć zwiększenie dawki regulatora. Do zabiegu regulacji wzrostu dorzucić insektycyd, który załatwi szkodniki łodygowe oraz mszyce. Na plantacjach rzepaku ozimego na zachodzie kraju obserwowano już pierwsze naloty chowacza czterozębnego. Patrząc na korzeń rzepaku widać także niedobory boru, dlatego do zabiegu dobrze by było dodać także ten ważny mikroelement.

 

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Agro Akademia BASF w Pągowie. Relacja z imprezy!

20 czerwca 2018 roku po raz kolejny w Pągowie w woj. opolskim odbyła się Agro Akademia BASF. Sprawdź, co nowego się pojawi!

17 czerwca 2019

Ościsty gatunek pszenicy: IS Spirella. Odstrasza dziki, szybko schodzi z pola

Choć ciężko wygrać nierówną walkę ze zwierzyną, to ościsty gatunek pszenicy IS Spirella na pewno ograniczy straty w plonie.

17 lipca 2019

Żniwa na świecie – kiedy zbiory w różnych częściach świata?

Świat jest pełen różnorodności, także świat rolniczy. Możemy być zaskoczeni, kiedy sprawdzimy w jakich terminach trwają żniwa na świecie.

11 lipca 2019