Rzepiary niszczą masowo rzepak – jak pozbyć się popularnego szkodnika?

Rzepiary już od kilku lat królują na polach i masowo niszczą rzepak. Kim są? To głównie celebrytki i influancerki, ale nie tylko, które co roku w maju niszczą uprawy, robiąc sobie zdjęcia i wstawiając je na swoje media społecznościowe. Czy rolnicy mogą uchronić swoje uprawy przed rzepiarami? Jakie kary mogą otrzymać osoby niszczące pola rzepaku? Sprawdźmy!
Wiele szkodników zagraża rozwojowi rzepaku, a już od kilku lat dorobiliśmy się nowego, niebezpiecznego gatunku. Chodzi o tzw. rzepiary. Pola kwitnącego rzepaku są z pewnością malowniczym tłem do zdjęć. Dla „rzepiar”, czyli celebrytek i influencerek jest to okazja do zrobienia ładnego zdjęcia na Instagram czy Facebook. Niestety, rolnicy mogą na tym wiele stracić… A warto przecież wziąć pod uwagę pracę rolnika, który czeka na obfite plony i obserwuje obecny, kluczowy etap rozwoju tej rośliny.
Spis treści
Rzepiary niszczą masowo rzepak i narażają swoje zdrowie
Celebrytki, instagramerki, a także blogerki robiąc sobie fotki w rzepaku często niszczą uprawy, łamiąc łany rzepaku. Warto również zaznaczyć, że w okresie malowniczego rzepaku, kiedy to w mediach społecznościowych zasypani jesteśmy zdjęciami rzepiar w rzepaku, rolnicy walczą z wieloma chorobami rzepaku.
Warto zaznaczyć, że rolnicy w okresie kwitnienia malowniczego rzepaku wieczorami często wykonują opryski na szkodniki. I tak, rzepiarom też mogą one zaszkodzić, ponieważ wdychanie środków ochrony roślin mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Przeczytaj również: Rzepak – odmiany hodowli Limagrain. Jak wybrać odpowiednią odmianę?
Fotografie w tej malowniczej scenerii mają m.in.: Marcelina Zawadzka, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Jakub Patecki, a także Anna Wendzikowska.
Prawidłowe wejście do rzepaku, w celu zrobienia zdjęcia przedstawiła rolniczka Doris z profilu @dorisanka.
Co zatem zrobić, aby uchronić swoje uprawy przed rzepiarami?
Warto przy polu postawić tabliczki z informacją o karach, jakie grożą za niszczenie pól uprawnych. Ponadto, trzeba pamiętać, że wejście na teren prywatny, bez pozwolenia rolnika również jest nielegalne.
Przypomnijmy zatem artykuł 156 kodeksu wykroczeń, który mówi, że za niszczenie pól uprawnych, a także zasiewów grozi nagana lub mandat wysokości do 500 zł.
Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.
Rzepiary niszczą masowo rzepak. „Poradnik rzepiary” – rolnik radzi
Aby uchronić rzepak przed osobami robiącymi sobie w nim zdjęcia, a także zminimalizować straty plonu powstał poradnik, którego autorem jest pan Łukasz. Filmik przedstawia jak poprawnie wejść w pole rzepaku i zrobić sobie ładne zdjęcie, bez uszkodzenia rośliny.
Można zrobić sobie piękne ujęcie przed łanem, nie wchodząc, nie niszcząc, nie łamiąc, nie uszkadzając roślin – tłumaczy rolnik.
Poradnik rzepiary. #rzepiara #rzepak #rapeseedfield #polerzepaku #maj #rapeseed #Polska #fotografia #dc #rolnictwowpolsce #fotowrzepaku #rzepakowepole #zPolskiejWsi #docenRolnika bo #JestRolnikJestŻywność pic.twitter.com/WXdcZZbEwb
— Łukasz 🚜🌾 (@LukaszP85) May 16, 2022
Straty dla rolnika mogą być naprawdę duże
Na nagraniu, rolnik tłumaczy również, że po wejściu w pole kilkudziesięciu osób rośliny mogą się połamać. W efekcie rzepak jest bardziej narażony na różne choroby grzybowe, ponieważ w zniszczonych roślinach szybciej się one rozprzestrzeniają.
-Może są to nieduże straty, ale w dziesiątkach, setkach złotych liczone przy takich większych eskapadach – dodaje.
Pan Łukasz informuje o ścieżkach technologicznych, które są w każdym rzepaku. Ścieżki te pozwalają rolnikom wjechać w pole maszynami, a celebrytom „rzepiarom” na robienie zdjęć bez uszkodzenia łanu. Taka ścieżka również ochroni osoby, które chcą zrobić zdjęcia w rzepaku przed zabrudzeniem pyłkiem.
Nie brudzimy się tak nadto pyłkiem i kwiatami, bo jednak koła ciągnika mają jakąś szerokość. Wchodzimy i jesteśmy w środku łanu. W każdej chwili ktoś nam może zrobić zdjęcie ze skraju pola czy z drogi. Szanujmy się, wspierajmy, róbmy piękne zdjęcia, ale nie niszczmy – mówi pan Łukasz.
Źródło: twitter.com/LukaszP85

Krótkie pytanie co do tych oprysków podczas kwietnia, jeżeli rzepak kwitnie jest na nim mnóstwo pszczół, więc wyjaśnijcie mi jak można pryskać aż tak jak opisujecie że zaszkodzi człowiekowi a pszczole nie, a jak nawet ta pszczoła przeżyje i w tym pyłku jest tyle oprysku to kto zjada ten miód?