Co dalej z sanitarnym odstrzałem dzików?

Co dalej z sanitarnym odstrzałem dzików?

Na ile pomocny przy walce z ASF okaże się odstrzał dzików? Kiedy będzie możliwość zniesienia sankcji wobec Polski?

Każdy kolejny wykryty przypadek ASF na terenie kraju oddala w czasie odblokowanie eksportu polskiej wieprzowiny. Czy planowany odstrzał dzików z terenów dotkniętych wirusem jest dobrym pomysłem?

Odstrzał ok. 40 tys. dzików miałby pokrywać pas ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Nie wszyscy rolnicy podchodzą jednak do pomysłu ministerstwa z entuzjazmem.

– Nie do końca wierzę w odstrzał i nie sądzę, żeby wiele zmienił. Bardziej potrzebne są inne decyzje mogące nam pomóc – mówi pan Adam, rolnik z Kuplisk.

Projekt znajduje się na etapie konsultacji i uzgodnień jeszcze do 4 lutego. Zgodnie z informacją z ministerstwa rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po jego ogłoszeniu.

Polska będzie mogła być uznana za kraj wolny od ASF dopiero, gdy nie będziemy już odnotowywać kolejnych przypadków tej choroby.

Renata Kania, biuro prasowe MRiRW

– Zastosowanie środka, jakim jest odstrzał sanitarny dzików, ma na celu zmniejszenie gęstości populacji dzików na wskazanych obszarach, a tym samym ograniczenie możliwości przenoszenia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) między watahami dzików. Należy podkreślić, że przy znacznie zmniejszonej gęstości populacji dzika zmniejsza się również ryzyko kontaktu chorego zwierzęcia ze zdrowym osobnikiem. Takie postępowanie, stosowane równolegle z innymi środkami, pozwoli na ograniczenie szerzenia się choroby. Dobór odpowiednich środków jest wynikiem analizy bieżącej sytuacji epizootycznej oraz jest oparty na opinii naukowej EFSA z lipca 2015 r. – wyjaśnia Renata Kania z Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie są to jednak jedyne działania. Poza redukcją populacji dzików oraz działaniami informacyjnymi, w ramach działań kontrolnych na granicach z państwami trzecimi, czyli Białorusią i Ukrainą, prowadzona jest dezynfekcja pojazdów na przejściach granicznych. Pojazdy transportujące towary do Rosji, na Białoruś i Ukrainę przed wjazdem na terytorium UE są dokładnie sprawdzane pod kątem dezynfekcji. Służby celne również pilnują i w razie konieczności konfiskują żywność wwożoną w bagażach podręcznych.

– Polska będzie mogła być uznana za kraj wolny od ASF dopiero, gdy nie będziemy już odnotowywać kolejnych przypadków tej choroby. Dopiero po jej wygaszeniu oraz po upływie określonego okresu czasu możliwe będzie wystąpienie Polski do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zniesienie restrykcji związanych z ASF – komentuje Renata Kania.

Pasożyty zewnętrzne świń i ich zwalczanie

Pasożyty zewnętrzne świń przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze bądź są żywicielami pośrednimi dla innych pasożytów i prowadzą do strat.

8 marca 2018

Afrykański pomór świń atakuje ze zdwojoną mocą

Rozprzestrzenianie się w Polsce afrykańskiego pomoru świń naraziło hodowców na ogromne straty. Wielu rolników znalazło się na skraju bankructwa.

18 marca 2018

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij