Senator Jackowski o piątce dla zwierząt

To może być koniec ustawy o ochronie zwierząt. Czy misternie przygotowywany plan jest na skraju przegranej? Senator Jan Maria Jackowski w niedawnym wywiadzie dla Radia Wnet mówi, że czuje się obrońcą tego programu, z którym wygrano wybory w 2015 i 2019 roku.

Dziś, gdy minął już tydzień po tym jak odwołano posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. zgłoszonych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nadal nie wiemy zbyt wiele. Jeszcze 26 października w wywiadzie dla Radia Wnet senator Jan Maria Jackowski mówił:

Jeżeli chodzi o rolników, no to czują się zagrożeni tą piątką dla zwierząt i tu mam od razu dobrą informację dla rolników i tych, którzy są zatroskani o los polskiego rolnictwa. Otóż z moich informacji wynika, że Sejm nie będzie zajmował się rozpatrzeniem poprawek Senatu.

W istocie rzeczy tak się stało. Ale czy rzeczywiście tak jest, że ktoś w PiS przemyślał temat i doszedł do wniosku, że dalsze prace szkodzą interesowi branży? A może na tle masowych manifestacji kobiet przeciwko ostatniemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, partia rządząca tłumi konflikt z rolnikami? Pewne jest to, że dalsze prace nad ustawą o ochronie zwierząt doprowadziłby do zwiększenia niezadowolenia rolników i eskalacji problemu. W obecnych warunkach, również związanych z rosnącą sytuacją pandemiczną, chyba nikt tego nie chce. I właśnie taki głos wybrzmiewa w wielu opiniach.

Na razie możemy możemy przyjąć, że piątka dla zwierząt poczeka w tzw. sejmowej zamrażarce. Ale jak długo mają czekać środowiska rolnicze i co je czeka?

Senator Jackowski o piątce dla zwierząt

Senator Jackowski o piątce dla zwierząt i programie rolnym PiS – Czuję się obrońcą tego programu, z którym wygraliśmy wybory w roku 2015 i 2019. To bardzo słuszny i ważny głos senatora Jana Marii Jackowskiego.

Sejmowa Komisja Rolnictwa i 36 poprawek Senatu

Na ostatnim posiedzeniu Senatu w dniu 14 października zaproponowano 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Na 27 października o godz. 16 było zaplanowane posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała się nimi zająć. Tak się jednak nie stało. Wtorkowe (27 października) posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie zostało odwołane. Posłowie nie zajęli się senackimi poprawkami, a także nie przygotowali sprawozdania na posiedzenie plenarne Sejmu.

Co dalej z piątką dla zwierząt?

Senator Jackowski mówiąc o piątce dla zwierząt jest zdania, że ta ustawa nie trafi tak szybko do Sejmu. Jednak informacje na ten temat niejako dementuje rzecznik PiS – Anita Czerwińska. W tweecie podkreśla, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt się nie zmieniło.

 

Prawdopodobne jest, że wstrzymanie prac na nowelizacją ustawy może wynikać z licznych protestów, jakie ostatnio mają miejsce w Polce. Wynika z tego, że środowiska rolnicze muszą poczekać na dalsze losy noweli. Jednak pytanie, które trzeba sobie postawić brzmi: Jak długo mają czekać i co je czeka?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *