Serwis pogodowy dla rolników

Przed nami już niebawem żniwa. Oczekujemy dobrej pogody, która pozwoli spokojnie zebrać plon z pól. Warto znać wówczas aktualne prognozy dotyczące warunków atmosferycznych. Podpatrujemy dziś, jak powinien wyglądać przydatny serwis pogodowy dla rolników.

Pogoda dla rolnika? Najważniejsza

serwis pogodowy dla rolników

Pogoda w pracy rolnika jest jednym z najważniejszych czynników. Nieprzewidziane zjawiska mogą zniweczyć starania o plon z całego roku. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: dziku007

Pogoda jest w pracy rolnika bardzo ważna. Można nawet pokusić się o tezę, że to najważniejszy element w rolniczej sztuce – możemy zrobić wszystko zgodnie z najlepszą praktyką, ale i tak to pogoda będzie miała decydujący głos. W dzisiejszym rolnictwie jest to już chyba jedyny czynnik wpływający na produkcję, na który my sami wpływu nie mamy. Z niepokojem spoglądamy w niebo w czasie żniw obawiając się, że zaraz przejdzie nad nami ulewa, wyczekujemy deszczu, kiedy potrzebują go rośliny. Nikt, tak bardzo jak rolnik, nie zwraca uwagi na pogodę. Owszem, może w kontekście urlopu czy weekendu – ale w zasadzie są to rzeczy nieistotne. Rolnikowi natomiast odpowiednia pogoda potrzebna jest do tego, aby nie zmarnować całorocznych starań o plon. Dlatego też prognoza pogody w wielu polskich gospodarstwach to obowiązkowy punkt programu. Możemy jednak sprawdzać nie tylko telewizyjne czy radiowe prognozy pogody. Coraz większą popularność zyskują pogodowe serwisy w internecie i aplikacje mobilne na telefon.

Nikt tak bardzo jak rolnik nie zwraca uwagi na pogodę.

Co oferuje nam internet?

Jednym z najbardziej znanych serwisów jest pogodynka.pl. Jest to strona poświęcona prognozie pogody przygotowywana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oprócz prognozy na najbliższe godziny możemy zapoznać się także z przewidywaniami na najbliższe 3 dni oraz 16 dni. Pogodynka.pl proponuje nam również dokładną wyszukiwarkę nawet najmniejszych miejscowości. Jest to jeden z nielicznych serwisów pogodowych, które zauważają potrzeby rolników. Pogodynka przygotowuje na swojej stronie specjalny serwis Agrometeo – jest to serwis pogodowy dla rolników. Znajdziemy tam informacje o temperaturze powietrza na danej wysokości, temperaturze przy gruncie, sumie opadów, usłonecznieniu czy też przydatne informacje dotyczące średnich dekadowych opadów i temperatur. Pogodynka ma także swoją aplikację mobilną dostępną w sklepie Play.

Serwis www.twojapogoda.pl jest również rozpoznawaną marką. Oprócz prognozy znajdziemy tu również sporo informacji i ciekawostek pogodowych. Prognoza jest przygotowywana na maksimum 16 dni do przodu. Tu również mamy serwis pogodowy dla rolników. Nie zabrakło i w tym przypadku dedykowanej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety.

deszcz

Śledzenie prognozy pogody w internecie, która aktualizowana jest na bieżąco, pozwala w planowaniu prac. Źródło: agrofoto.pl; użytkownik: newhollandt6090

Popularnym serwisem pogodowym jest accuweather.com.pl. Serwis, oprócz wersji na komputery ma też swój mobilny odpowiednik. Accuweather proponuje nam prognozę z nawet miesięcznym wyprzedzeniem.

Inne serwisy pogodowe z dość dobrze opracowanymi grafikami oraz czytelnością map to m.in. dostępne w internecie strony TVN Meteo (dostępna jest też aplikacja mobilna), www.pogoda.interia.pl (umożliwia sprawdzenie prognozy na 25 dni – jedna z bardziej popularnych stron pogodowych), pogoda.onet.pl czy prognoza serwowana nam przez weather.com.

Serwis pogodowy dla rolników – niezbędnik na żniwa i nie tylko

Na pogodę nie mamy wpływu. Aby jednak cokolwiek zaplanować w naszym zawodzie musimy sprawdzać prognozy na bieżąco. Oczywiście sprawdzalność prognoz jest różna – wszak nie wszystkie zjawiska da się przewidzieć, a musimy też brać pod uwagę wysoką dynamikę aury. Serwisy internetowe z prognozą pogody wypierają już klasyczne formy synoptyczne. Te w sieci są przede wszystkim aktualizowane z dużą częstotliwością, a mobilne wersje na komórki powodują, że możemy je podejrzeć w dowolnym momencie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy
Z forum
Powiązany temat: Pogoda rolnicza
yacenty
Podzieliłem temat względem lat, zapraszam do nowej dyskusji: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/275804-pogoda-rolnicza-2019/ zobacz więcej »
ZELKOW
to do końca dnia może się Łomża nauczy 😂😂😂😂 zobacz więcej »
pedro2
Łomża od godziny się uczy, coraz lepiej... U nas na okolicy dzików nie ma, nie widać ani w lasach żeby coś ryły, ani trawy ani na miedzach. A i tak jeden skur.... się trafił i ki... zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *