Sezon na jabłka rozpoczęty! A jakie ceny?

Sezon na jabłka rozpoczęty! I to trzy tygodnie wcześniej niż rok temu! Pierwsze polskie owoce z tegorocznych zbiorów są już dostępne w sprzedaży. Sprawdzamy, na jakim poziomie plasują się ich ceny.

Jak informuje Małgorzata Skoczewska z Rynku Hurtowego w Broniszach, tegoroczny sezon otwiera odmiana Early Geneva. – W ubiegłym roku po raz pierwszy notowaliśmy ją 17 lipca. Cena owoców wynosiła wtedy od 2,5 do 3 zł/kg. Dziś za kilogram Early Genevy zapłacimy 3,33 zł  tj. 50 złotych za 15 kg opakowanie. W tym roku ta odmiana pojawiła się trzy tygodnie wcześniej niż w roku 2017 – podaje Małgorzata Skoczewska z Rynku Hurtowego w Broniszach.

Przyspieszone zbiory

sezon na jabłka

Produkcja jabłek w Polsce wynosi około 3-4 mln ton rocznie.

Early Geneva to letnia odmiana jabłoni. Owoce te mają regularny kształt i są pokryte jasnoczerwonym rumieńcem. Pierwsze polskie jabłka z tegorocznych zbiorów pochodzą z rejonu Sandomierza. W normalnych warunkach pogodowych, zbiera się je od połowy do końca lipca.

Sezon na jabłka będzie udany?

Jak zapowiadają się tegoroczne zbiory? – Poprzedni sezon był fatalny. Wszystko przez wiosenne przymrozki które sprawiły, że owoców na rynku było mniej niż zazwyczaj. W tym roku wszystko wskazuje na

sezon na jabłka

Szacuje się, że w ubiegłym roku wolumen eksportu polskich jabłek wyniósł około 991 tys. ton. Większość,  trafiła na rynek pozaunijny, do UE sprzedano jedynie 348 tys. ton jabłek.

razie na to, że zbiory będą zdecydowanie wyższe – opowiada portalowi agroFakt Bożena Nosecka, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.  Jeśli chodzi o ceny jabłek, to te będą uzależnione od jakości zebranych owoców – dodaje.

Sezon na jabłka – jak się zapowiada? Przeczytaj więcej prognoz!

Są już pierwsze polskie śliwki!

W sprzedaży pojawiły się również pierwsze polskie śliwki. Sadownicy oferują dwie wczesne odmiany tych owoców Herman i Ruth Gerstetter.  Cena kilograma śliwek odmiany Herman plasuje się na poziomie od 4 do 5 złotych. Odmiana Ruth Gerstetter jest nieco tańsza. Jej koszt to około 4 złote za kilogram.

Co czeka rynek rzepaku w Polsce?

Światowy areał uprawy rzepaku w sezonie 2019/2020 wzrośnie. W krajach Unii Europejskiej, prognozuje się tendencję odwrotną - co z Polską?

7 marca 2019

Jakie ceny ziemniaków w Europie?

Bardzo niskie zbiory oraz rosnące zapotrzebowanie przemysłu ziemniaczanego na surowiec. Jak wpłynie to na ceny ziemniaków?

8 marca 2019