Jak zbudować silos zgodnie z prawem?

Decydując się na postawienie na swojej ziemi silosu, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z przepisami prawnymi regulującymi tę kwestię. W przeciwnym razie możemy zostać oskarżeni o budowlaną samowolkę. Jak powinna przebiegać budowa silosu?
Jeśli chcemy postawić w swoim gospodarstwie silos, koniecznie musimy zapoznać się z wytycznymi odnośnie takiej budowy. Regulują ją przepisy prawa budowlanego i ustawy z 7 lipca 1994 r. z późn. zm. (Dz.U. z 2006 r. Nr 156 poz. 1118) oraz „Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budowle rolnicze i ich usytuowanie” (Dz.U. z 1997 r. Nr 132 poz. 877). O czym w nich mowa?
Spis treści
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Wniosek na budowę należy złożyć w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego, dołączając do niego następujące dokumenty:
- 4 egzemplarze projektu budowlanego z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami oraz zaświadczeniem potwierdzającym wpis projektanta na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana, zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jeśli budujemy silos, dopełnienie wszystkich kwestii formalno-prawnych, łącznie z projektem budowlanym, należy do inwestora.
Budowa silosu bez wniosku
W konkretnych przypadkach nasz silos może zostać jednak wybudowany bez konieczności składania wniosku o pozwolenie. Dzieje się tak, gdy w grę wchodzi budowa:
- parterowego budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m;
- płyty do składowania obornika;
- szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m;
- naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m i wysokości nie większej niż 4,50 m;
- suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.
Kwestie formalno – prawne
Budowy te wymagają za to zgłoszenia właściwemu organowi. Ich usytuowanie oraz projekt zagospodarowania działki powinny być bowiem zgodne z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Co ważne, dopełnienie wszystkich kwestii formalno-prawnych, łącznie z projektem budowlanym, jeśli budujemy silos, należy do inwestora. Projektant wykonuje projekt płyty fundamentowej pod silosy oraz opracowuje planu zagospodarowania terenu. Wytyczne podaje tu producent silosów.