Wiata rolnicza bez pozwolenia na budowę?

Wiata rolnicza to alternatywa dla tradycyjnych, murowanych budynków, często wykorzystywana w rolnictwie do przechowywania maszyn, surowców czy narzędzi. Wielu rolników zastanawia się, czy można zbudować taką konstrukcję bez pozwolenia?

Podpowiadamy, jak zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi w 2o24 r. (jednolity tekst ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r.) wybudować wiatę rolniczą.

Reklama

Czym jest wiata rolnicza?

Ale na początek uporządkujmy — wiata to lekka, prosta konstrukcja wsparta na słupach, z dachem, zazwyczaj bez ścian lub z maksymalnie dwoma ścianami. W rolnictwie takie konstrukcje zazwyczaj pełnią funkcje magazynowe lub przechowalni sprzętu.

Wiata rolnicza bez pozwolenia i zgłoszenia – jakie limity?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, bez pozwolenia oraz bez konieczności zgłoszenia, a więc bez żadnych formalności, można wybudować wiatę rolniczą o powierzchni zabudowy do 150 m2. Przy czym rozpiętość konstrukcji nie może przekraczać 6 metrów, a wysokość — 7 metrów. Ponadto musi się ona w całości zmieścić na działce. I musi mieć związek z produkcją rolną.

Tutaj fachowcy zwracają uwagę, że przepis ten nie określa, co to konkretnie znaczy, teoretycznie więc stawiający wiatę nie musi być wcale rolnikiem — wystarczy, że ma przydomowy ogród i do tego jej potrzebuje. Lub może ją podnająć komuś, kto prowadzi produkcję rolną. Jednak warto pamiętać, że urzędnicy mogą zakwestionować budowę takiej konstrukcji, jeśli jej właściciel nie jest rolnikiem. Wówczas może być uznana za samowolę budowlaną. A za to, oprócz konieczności rozbiórki, grożą również wysokie kary.

Wiata bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem

Natomiast jeśli planujemy budowę wiaty o powierzchni od 150 do 300 m2, musimy ją zgłosić do odpowiednich urzędów, ale nadal nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Do wniosku o zgłoszenie trzeba dołączyć dokumentację techniczną zawierającą rysunki, szkice budynku oraz jego lokalizację na działce. Konstrukcja musi spełniać określone przepisy, w tym zachowanie odpowiednich odległości od sąsiadujących działek. Ściśle mówiąc, co najmniej 3 metry od granicy sąsiedniej działki oraz 7 metrów od okien budynków mieszkalnych.

Rozpiętość oraz wysokość konstrukcji nie może być większa niż 7 metrów. Zaś wiata, tak jak w poprzednim przypadku, musi służyć produkcji rolnej.

Wiata rolnicza – kiedy konieczne jest pozwolenie?

Jeśli planujemy budowę wiaty większej niż 300 m2, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Taka procedura dotyczy również sytuacji, gdy konstrukcja może wpływać na sąsiednie działki lub gdy zostanie ona usytuowana w miejscu publicznym.

Rolnik, który chce uzyskać takie pozwolenie, musi złożyć wniosek w starostwie lub urzędzie miasta, dołączając projekt budowlany, plan zagospodarowania przestrzennego oraz inne wymagane dokumenty, takie jak opinie przeciwpożarowe i sanitarne.

Źródło: www.prawobudowlane.org.pl

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Bob budowniczy pisze:

    Może przepis konkretnie nie wskazuje że inwestor musi być rolnikiem, ale budynki służące gospodarce rolnej mogą powstawać na terenach przeznaczonych pod zabudowę zagrodową. kolejną kwestią jest zgodność budynku z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy – przeznaczenie budynku musi być zgodne z przeznaczeniem terenu na którym stoi, a sam budynek musi spełniać wszystkie wymogi ww dokumentów. Czytając artykuł można odnieść mylne wrażenie, że każdy na każdej działce może wybudować taki budynek a to nieprawda.

  2. Niedowiarek pisze:

    skąd się wzięła odległość 7m od okien budynku mieszkalnego??? Jeżeli reszta artykułu była pisana przez taaakiego fachowca, to jest to wpuszczanie chłopa w maliny. życzę powodzenia w inwestycji za ciężką kasę, która może być niezgodna z przepisami i skończyć się nakazem rozbiórki. ot, pismaki piszą, a ludziska im wierzą.