Wiata na maszyny rolnicze — cena, konstrukcja, pozwolenia

Ile kosztuje wiata na maszyny rolnicze w 2024? Konstrukcja stalowej wiaty na maszyny, słomę, skrzyniopalety może stanąć na działce rolnika w niespełna dwa dni. Zobaczmy, czy w ślad za uproszczeniem przepisów cena wiata spadła?
Jeśli chcesz szybko zbudować niewielki obiekt gospodarczy, w którym przechowasz podczas zimy maszyny rolnicze, sprzęt, paszę lub słomę, to wiata jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdźmy więc, jak dużą budowlę możesz postawić bez formalności urzędowych i ile kosztuje wiata rolnicza?
Spis treści
Wiata rolnicza przepisy proste, a jaka cena za wiatę?
Nawiązując do artykułu Wiata rolnicza bez pozwolenia na budowę? przypominamy, że w 2024 r. zmiany w prawie budowlanym pozwoliły rolnikom stawiać wiatę bez konieczności pozwolenia na budowę. Jednak tylko w określonych przypadkach. Pogłębimy więc temat i wyjaśnimy, co i kiedy tak naprawdę rolnik może zbudować w gospodarstwie. Czyli czym jest wiata rolnicza i jak krok po kroku wygląda procedura oraz, co najważniejsze, jaka jest cena wiaty rolniczej.
Co to jest wiata rolnicza? Definicja wiaty rolniczej, a raczej jej brak…
W rzeczywistości prawo budowlane nie precyzuje, co to jest wiata rolnicza. Dlatego zwykło się uznawać za wiatę lekką i prostą konstrukcję, opartą na 4 słupach i z zadaszeniem. W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) czytamy, że:
za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nieobudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.
Jaka wiata na maszyny rolnicze bez pozwolenia 2024?
Otóż wiata na maszyny rolnicze bez pozwolenia dla rolnika jest obiektem do 300 m2 powierzchni zabudowy. Konkretnie to przepisy ustawy Prawo budowlane mówią, że w przypadku wiaty o powierzchni do 150 m2 omijają rolnika wszelkie formalności w urzędzie. Natomiast planując budowę wiaty od 150 do 300 m2, choć nadal nie potrzeba pozwolenia, to jednak rolnik musi dokonać zgłoszenia budowli.
Wiata rolnicza do 150 m2
Wyjaśniamy, że wiata rolnicza do 150 m2, o prostej konstrukcji i bez pozwolenia ani zgłoszenia, musi spełniać dwa zasadnicze warunki. Po pierwsze wiązać się z produkcją rolną. Po drugie obszar oddziaływania wiaty musi mieścić się w całości na działce, na której wiata rolnicza została zaprojektowana. Pozostałe wymogi dotyczą danych technicznych tego obiektu i są następujące:
- Rozpiętość konstrukcji wiaty nie może być większa niż 6 m;
- Wysokość obiektu nie może przekraczać 7 m.
Wiata rolnicza na zgłoszenie 2024
A co, jeśli rolnik planuje budowę wiaty o większych rozmiarach? Odpowiadamy, że w przypadku wiaty rolniczej o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy do 300 m2, rolnik ma obowiązek zgłosić tę budowę. Ponadto tak jak powyżej, wiata musi wiązać się z produkcją rolną, a obszar oddziaływania wiaty rolniczej ma mieścić się w całości na działce, na której została zaprojektowana. Inne warunki dotyczą danych technicznych obiektu, czyli:
- Rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m;
- Wysokości obiektu nieprzekraczającej 7 m.
Wiata rolnicza 300 m2 zgłoszenie
Zgłoszenie wiaty rolniczej do 300 m2 określa rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgodnie z art. 30 ust. 2a pkt 3a) Prawa budowlanego (Dz.U.2024.725) rolnik dołącza do zgłoszenia oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, co bardzo ważne:
„dokumentację techniczną zawierającą rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe, której zakres i treść powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych, wykonaną przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane – w przypadku budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 32 (…)”
Idąc dalej, art. 29 ust. 1 pkt 32 ustawy Prawo budowlane mówi, że chodzi o przypadek właśnie
jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2 , przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Gdzie zgłosić budowę wiaty rolniczej 300 m2
Zatem zgłoszenia budowy wiaty rolniczej do 300 m2 dokonuje się do organu architektoniczno-budowlanego. Dopilnuj rolniku, aby dokument złożyć przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robot i uniknąć sytuacji, kiedy organ administracji uzna twoją wiatę rolniczą za samowolę budowlaną. Bowiem wtedy czeka cię kosztowna legalizacja albo rozbiórka obiektu.
Kolejnym ważnym terminem jest czas, gdy możesz przystąpić do robót. Mianowicie, od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji może w ciągu 21 dni wnieść do niego sprzeciw. Musisz więc odczekać ten termin, chyba że wcześniej otrzymasz z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wówczas zaczynasz stawiać już wiatę rolniczą. Ponadto, od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac budowlanych, masz 3 lata w razie, gdy zaistnieją inne przeszkody.
Wiata na maszyny rolnicze pozwolenie
A jak uzyskać pozwolenie na budowę wiaty rolniczej? Gdy planujesz postawić wiatę o powierzchni przekraczającej 300 m2, składasz wniosek o pozwolenie na budowę z pełną dokumentacją. Czyli projekt budowlany, który zawiera plan zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany. Wykaz wszystkich niezbędnych oraz dodatkowych informacji i wzory wniosków znajdziesz w portalu dla obywatela, który umożliwia także dostęp do usług cyfrowych. Gdy zamierzasz załatwić zgłoszenie lub pozwolenie na wiatę rolniczą drogą elektroniczną, potrzebować będziesz do tego Profilu zaufanego.
Wiata rolnicza konstrukcja
Polskie prawo nie reguluje, z czego ma zostać wykonana wiata rolnicza, w tym wiata na maszyny rolnicze. Rolnik sam decyduje, czy chce postawić wiatę murowaną, drewnianą wiatę rolniczą, a może konstrukcję stalową wiaty? Niewątpliwie najlepiej w krajobraz wiejski wpisze się wiata drewniana. Ale przeważającą część ofert rynkowych stanowią metalowe konstrukcje wiat rolniczych. Zaletą stali jest lekkość i wytrzymałość oraz szybki montaż i w razie potrzeby również demontaż wiaty. Ale czy cena wiaty dla rolnika jest równie „lekka” co stalowa konstrukcja? Zaraz się przekonamy, ile kosztuje wiata rolnicza.
Realizacja wiaty rolniczej
Ale zanim poznamy cenę, sprawdźmy jeszcze, ile czasu rolnik będzie musiał poczekać na wiatę rolniczą. Mianowicie średni czas realizacji zamówienia wiaty wynosi, wg danych, jakie uzyskaliśmy pod koniec października 2024 r., od 6 do 14 tygodni. Dotyczy on konstrukcji stalowych: 4 słupy z zadaszeniem. Gdy rolnik zdecyduje się jeszcze na dodatkowe elementy, typu ściana, okno czy świetliki lub na bardziej zaawansowane technologicznie materiały i dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne, wówczas okres realizacji zamówienia wiaty rolniczej wydłuży się o kolejne tygodnie.
Montaż wiaty na maszyny rolnicze
W przeciwieństwie do realizacji zamówienia, montaż stalowej konstrukcji wiaty rolniczej trwa bardzo krótko. Jak poinformowała nas Iwona Psiuk, Kierownik Działu Montażu i Obsługi Klienta, BIN z Aleksandrowa Kujawskiego
Montaż 1 modułu trwa szybko, bo nawet w półtora dnia jesteśmy w stanie postawić wiatę rolniczą.
Uściślijmy, że jeden moduł w tym przypadku jest konstrukcją ze stali ocynkowanej o powierzchni 120 m2 z zadaszeniem. W takim razie spytaliśmy jeszcze, jaka liczba modułów jest najczęściej wybierana przez producentów rolnych?
Klienci najczęściej wybierają 1 lub 2 moduły. Mogą je łączyć, rozbudowując w większe obiekty — odpowiedziała Iwona Psiuk.
Od czego zależy cena i ile kosztuje wiata rolnicza?
Cena wiaty rolniczej jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Mianowicie:
- Rodzaj użytego materiału (metal, drewno);
- Stopień skomplikowania projektu (wiata otwarta, obudowana);
- Materiał na zadaszenie (np. metal, plandeka, drewno);
- Rodzaj zadaszenia (dach jednospadowy, dach dwuspadowy);
- Całkowita powierzchnia konstrukcji wiaty (ilość użytego materiału);
- Rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych;
- Ilość elementów dodatkowych (np. ściana, okno, świetliki).
- Oraz od ilości usług, które wybierze rolnik. Bowiem oprócz usługi kompleksowej, tj. od projektu do montażu wiaty rolniczej, możliwe są także usługi pojedyncze.

Wiata na maszyny rolnicze może stanąć już w półtora dnia, wszystko zależy od wielkości i ew. dodatkowych elementów wybranych opcjonalnie przez rolnika
Cena wiaty rolniczej do przechowywania
W cenie wiaty rolniczej, w większości firm, ujęte są materiały konstrukcyjne i montaż. Dodatkowo rolnik musi zapłacić za transport, który liczy się indywidualnie i jego koszt zależy od odległości oraz wielkości zamówienia. Średnio jest to 6 zł/km netto (dane na październik 2024 r.). Kolejnym wydatkiem rolnika będą prace ziemne. Jak się dowiedzieliśmy, monterzy wiat wchodzą na przygotowany już wcześniej, podkreślmy, że odpowiedni fundament. Z uzyskanych informacji wynika, że koszt przygotowania powierzchni posadzkowej w ramach prac budowlanych może wynosić ok. 400 zł/m2 plus podatek Vat 23%.
Ile kosztuje postawienie wiaty rolniczej 2024?
Otóż cena wiaty rolniczej w 2024 r. ze stali ocynkowanej i z zadaszeniem z blachy trapezowej wynosi u producentów stalowych konstrukcji od 450 do 650 zł/m2 plus podatek Vat 23%. W takim razie, jeśli rolnik zechce zbudować wiatę do 150 m2, czyli bez żadnych formalności urzędowych, to jej koszt wyniesie go ponad 80 tys. brutto.
Natomiast wiata rolnicza o powierzchni 300 m2, której budowę musi zgłosić, kosztować go będzie ponad 160 tys. brutto, licząc, według stawki 450 zł/m2 netto. Do tego, jak wcześniej już pisaliśmy, doliczyć trzeba koszty transportu oraz prac ziemnych.
Metalowa wiata olx może kosztować rolnika mniej. Na przykład szkieletowa konstrukcja bez zadaszenia o pow. do 150 m2 to ok. 30 tys. Z tym że dochodzi jeszcze koszt pokrycia dachu, albo plandeką albo blachą. A także kwestia montażu i transportu.
Podsumowując, to ile ostatecznie kosztować będzie wiata rolnicza bez pozwolenia, zależy nie tylko od materiału, z którego się ją wykona i powierzchni zabudowy, ale również od szeregu innych czynników. Profesjonalne, spełniające wszelkie normy jakościowe i atestowane stalowe konstrukcje oraz fachowy montaż wiat rolniczych zapewniają bezpieczeństwo użytkowania i trwałość konstrukcji. Ale cena jest, jaka jest.
Spytaliśmy więc kilku producentów o to, jakie zainteresowanie jest takimi wiatami rolniczymi bez pozwolenia. Oto, co nam odpowiedzieli:
Największe zainteresowanie wzbudzały wśród rolników konstrukcje średniej wielkości od 350 do 800 m2. Natomiast zainteresowanie wiatami do 150 m2 jest od ponad roku już bardzo małe — oznajmił producent konstrukcji stalowych z północnej Polski.
Oraz:
Od dłuższego już czasu małe jest zainteresowanie rolników kupnem wiat. Choć często pytają o cenę. Małe wiaty wykonują sami. Starają się też o dotacje. Natomiast nasza firma, ze względu na bezpieczeństwo, wszystkie inwestycje dokumentuje. Bo jako inwestor ponosimy odpowiedzialność — powiedział producent konstrukcji stalowych BUD-Blach z Aleksandrowa Łódzkiego.
Źródła: gov.pl, isap.sejm.gov.pl, GUNB, platformy internetowe
