Składki KRUS z odsetkami za opóźnienia

Składki KRUS z odsetkami za opóźnienia

Opóźnienia w składaniu niektórych dokumentacji będą skutkować tym, że składki KRUS zapłacimy z odsetkami. Sprawdź, co zrobić, aby odsetek u

Od tego roku weszły w życie nowe przepisy, które określają zasady opłacania składki KRUS na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku złożenia po terminie niezbędnej dokumentacji. W takiej sytuacji zapłacimy odsetki za te opóźnienia.

W nowych regulacjach mowa jest o konieczności złożenia oświadczenia dot. rodzaju i wielkości działalności w ramach działów specjalnych oraz przybliżonej kwoty dochodu, jaki zamierzamy z tych działów uzyskać. Przepisy dotyczą również zmian w gospodarstwie rolnym, które będą miały wpływ na wysokość opłacanej składki KRUS. Taką zmianą może być sprzedaż lub przekazanie dzieciom części gospodarstwa.

Opóźnienia w złożeniu oświadczenia oznaczać będą składki KRUS z odsetkami

W obu powyższych przypadkach, spóźnienia w dostarczaniu dokumentów oznaczają konieczność opłacenia składek KRUS z odsetkami. Jest jednak możliwość uniknięcia konsekwencji tych opóźnień. Jeżeli o zmianach, które będą miały wpływ na konieczność opłacenia składki KRUS lub jej wysokości, poinformujemy KRUS do 31 marca 2018 r. Wtedy unikniemy płacenia odsetek, ponieważ Kasa zastosuje wobec nas dotychczasowe przepisy.

Składki KRUS, a zmiany w gospodarstwie

Termin na złożenie niektórych oświadczeń upłynął wraz z końcem stycznia. Mowa tu o oświadczeniu dot. rodzaju i wielkości działalności w zakresie działów specjalnych oraz spodziewanym dochodzie z tej działalności. Rolnicy, którym urząd skarbowy wydaje decyzję na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarze zamierzonej produkcji w roku 2018 r., powinni ją również dołączyć.

Jeżeli nie złożyliśmy oświadczenia do KRUS ze względu na fakt, że nie otrzymaliśmy jeszcze z urzędu skarbowego decyzji, to nie ma się czego obawiać. W takiej sytuacji odsetki nas nie obejmą. W takim przypadku należy złożyć oświadczenie w terminie 14 dni od momentu, kiedy otrzymamy decyzję z urzędu skarbowego.

Odsetek jeszcze można uniknąć – do 31 marca trzeba złożyć oświadczenie!

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy w naszym gospodarstwie wystąpią zmiany, które będą miały wpływ na podleganie pod KRUS lub zmianę wysokości składki KRUS, należy o tym poinformować Kasę. Mamy na to 14 dni od momentu wystąpienia tych zmian.

Aktualności rolnicze – 19.04.2018 r.

Dziś m.in o tym, które miejsce zajmuje Polska pod względem areału ekologicznego na świecie i o tym, ile wynoszą złe długi rolników.

19 kwietnia 2018

Gazociąg na polu, a interes rolnika

Jeśli na naszym polu zaplanowano budowę gazociągu, należy nam się wynagrodzenie za "użyczenie" ziemi na ten cel i odszkodowanie za straty.

15 kwietnia 2018

Aktualności rolnicze – 23.04.2018 r.

Dziś m.in. o cenach produktów rolnych, a także o coraz wyższych cenach ziemi w Polsce!

23 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij