Skuteczne zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym

Skuteczne zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym

Zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym jest jednym z ważniejszych zabiegów ochronnych. Jak je skutecznie wyeliminować z plantacji?

Efektywne zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym decyduje o powodzeniu uprawy. Ich skuteczna eliminacja jest jednak poważnym wyzwaniem dla plantatora. 

Samosiewy i perz najgroźniejsze

zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym

Perz właściwy może prowadzić do straty plonu na poziomie nawet 30%/ Fot: agrofoto.pl; użytkownik: wyspa252

Rzepak ozimy jest często uprawiany na stanowiskach po zbożach. Dlatego też powinniśmy zwracać baczną uwagę na obecność samosiewów zbóż na plantacji. Jeśli występują one w niewielkiej liczbie to nie stanowią dużej konkurencji dla plantacji (niemniej i tak mogą zmniejszać plon). Jeśli jednak występowanie samosiewów zbóż jest spore należy niezwłocznie przystąpić do zwalczania tych chwastów. Pamiętajmy, że szczególne zagrożenie płynie ze strony wcześnie wschodzących samosiewów – są one znacznie szybsze od młodych roślin rzepaku i wygrywają z nim konkurencje w każdym elemencie. Dodatkowo młody rzepak naturalnie dąży do „przerośnięcia” samosiewów, przez co nadmiernie pnie się w górę.

Pamiętajmy, że szczególne zagrożenie płynie ze strony wcześnie wschodzących samosiewów – są one znacznie szybsze od młodych roślin rzepaku i wygrywają z nim konkurencje w każdym elemencie.

Uciążliwym dla plantatorów rzepaku chwastem może być również perz właściwy. Przy 100 szt perzu właściwego / m2 możemy liczyć się ze stratą plonu nawet na poziomie sięgającym 30%. Nie możemy lekceważyć również takich chwastów jak owies głuchy (coraz większy problem polskich pól), miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, włośnica sina, wyczyniec polny czy życica wielokwiatowa. Każdy z tych chwastów istotnie zagraża plantacji.

Zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym: terminy

Do zwalczania chwastów jednoliściennych najlepiej przystąpić wczesną jesienią. Jest to szczególnie ważne w przypadku eliminacji samosiewów zbóż oraz perzu właściwego. Takie działanie pozwoli nam na niezakłóconą przez chwasty jednoliścienne wegetację jesienną i lepsze przygotowanie rośliny do zimy. Szybkie zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym pozwala na lepsze ukorzenienie się uprawianej rośliny oraz wytworzenie dobrze odżywionej rozety. Pochodną skutecznej eliminacji chwastów jednoliściennych jest również niskie osadzenie się szyjki korzeniowej.

Czym zwalczać ?

rzepak ozimy

Szybka eliminacja chwastów jednoliściennych pozwala na lepsze przygotowanie rzepaku do zimy. Fot: agrofoto.pl; użytkownik: kuba24051

Skuteczną propozycją jest preparat Achiba 05 EC. Jest to graminicyd od Nufarmu (oryginalny produkt z firmy Nissan) oparty o chlizalofop-P-etylowy. Achiba 05 EC jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym. Preparat pobierany jest przez liście, skąd dynamicznie przemieszczany jest do korzeni oraz rozłogów chwastów. W przypadku optymalnych temperatur pierwsze efekty będziemy mogli zaobserwować już po 2 – 3 tygodniach. Zauważymy wówczas żółknięcie, a w konsekwencji zasychanie chwastów. Co ważne – niska temperatura może opóźniać działanie preparatu, jednak nie obniża jego działania.

Dawka dostosowana do terminu i chwastów

Dedykowana dawka do aplikacji w rzepaku ozimym to 0,77  – 1l/ha w przypadku zwalczania samosiewów zbóż jesienią. Wiosną dawkę należy zwiększyć do 1 – 1,25 l/ha. Maksymalna dawka herbicydu to 2,5 l/ha.

Istotne jest, że w przypadku aplikacji razem z adjuwantem w sprzyjających warunkach dawka może zostać obniżona o 20%.  Elastyczność dawki jest dużym plusem – porcję herbicydu możemy dostosować tak do warunków pogodowych, jak i fazy rozwojowej chwastów. Achiba 05 EC może być stosowana od fazy w pełni rozwiniętych liścieni do fazy przed całkowitym zakryciem międzyrzędzi.

Achiba 05 EC zarejestrowana została do zwalczania chwastów jednoliściennych nie tylko w rzepaku ozimym. Rejestracja obejmuje także ziemniaki, buraki cukrowe i pastewne, marchew oraz liczne uprawy małoobszarowe.

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Nowości Innvigo 2018, czyli co w uprawie piszczy i jakie rozwiązania ma na to Innvigo?

Nowości Innvigo 2018 to główny temat konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie. Szczególnie, że w tym roku paleta produktów znacznie się poszerza.

21 lutego 2018

Regulacja wzrostu ozimin. Czym skracać?

Chlorek mepikwatu to bardzo dobry regulator. Zobacz w jakich uprawach sprawdzi się najlepiej!

22 lutego 2018

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach. Zrób to skutecznie!

Jak rozprawić się z chwastami jedno i dwuliściennymi w jednym zabiegu? Sprawdź jakie są rozwiązania!

22 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij