Skutki suszy w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych

Rolnicy zebrali już plon z posianych upraw zbóż. Teraz mają czas, aby sprawdzić stan innych upraw. Już widać skutki suszy w uprawach kukurydzy i buraków cukrowych.

To jest burak na trzeciej klasie ziemi. Według komunikatów IUNG-u susza nie występuje – mówi Józef Walas, rolnik ze wsi Włochy. – (…) Brak wody totalny, od samej wiosny Brak wody i  (…) tu plonu nie będzie, praktycznie można powiedzieć, żadnego. A o odszkodowanie z tytułu suszy nie mogę się starać, bo nie ma komunikatu IUNG-u, że w burakach występuje susza.

Skutki suszy są też bardzo widoczne w kukurydzy

To samo jest z kukurydzą. Proszę popatrzeć, w ogóle nie zawiązała kolby. No jest totalna susza, nie ma nic. (…). A to jest też to samo, według IUNG-u jest to na trzeciej kategorii gleby, więc nie przysługuje żadne odszkodowanie (…).

Mariusz Wołczański

Marcin Wołczański, rolnik z Głuszyny

fot. Mariusz Drożdż

Efekty suszy są katastrofalne – potwierdza Marcin Wołczański, rolnik z Głuszyny. – Odkąd uprawiamy i skupujemy, to jeszcze takiego czegoś żeśmy w polu nie widzieli. W przypadku kukurydzy to jest najbardziej odczuwalne, (…) w ogóle kukurydza nie zawiązała kolby. To jest po prostu obraz nędzy i rozpaczy. To po prostu na to się nie da patrzeć, co się wydarzyło w tym roku na polach. Bardzo długo tu nie padało. (…)

Ten rok zapowiada się gorszy niż poprzedni, bo od początku brakuje zapasów wilgoci w glebie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. ja pisze:

    Może w końcu zamiast jojczyć na suszę rolnicy w Polsce zaczną po prostu pola podlewać jak w cywilizowanym świecie?