Ślad węglowy w rolnictwie. Fotowoltaika wpisuje się w eko-trendy

Ślad węglowy w rolnictwie to temat który budzi coraz większe zainteresowanie. Energia odnawialna doskonale wpisuje się w trend eko-rolnictwa. Jest to kierunek nieodwracalny. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że dbanie o ziemię, czyste powietrze jest w naszym wspólnym interesie.
Emisja CO ² do atmosfery to jeden z podstawowych problemów. Czy instalacja na wielką skalę paneli fotowoltaicznych rozwiąże ten problem? Pewnie nie w 100 %. Ale na pewno znacznie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla przy jednoczesnej produkcji prądu na szeroką skalę.
Czym jest ślad węglowy w rolnictwie i jakie on ma znaczenie? W jaki sposób ten temat jest powiązany z Europejskim Zielonym Ładem? Sprawdzamy!
New Green Deal
Europejski Zielony Ład to etapowy plan dochodzenia krajów Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej. Według Zielonego Ładu UE do 2050 roku ma stać się społeczeństwem neutralnym klimatycznie. A także – sprawiedliwym z nowoczesną gospodarką przyjazną środowisku.
Jednym z filarów Zielonego Ładu jest strategia od „pola do stołu” zakładająca integrację systemu energetycznego tj. zaplanowanie zużycia energii pomiędzy sektorami. W praktyce chodzi o stworzenie modelu, w którym zużycie energii z każdego sektora jest połączone z wykorzystaniem energii z elektrowni słonecznych i wiatrowych.
Priorytetem będzie bezpieczeństwo żywnościowe, ale także podaż niedrogiej i bogatej w składniki odżywcze żywności, zagwarantowanie zrównoważonej produkcji żywności, polepszenie dobrostanu zwierząt, a także konkurencyjność rolnictwa unijnego.
Ślad węglowy w rolnictwie
Zacznijmy od definicji. Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez dany podmiot.
Wysoka emisja CO ² powoduje globalne ocieplenie. Dużym „producentem” gazów cieplarnianych oprócz przemysłu jest rolnictwo. Chodzi przede wszystkim o produkcję rolną związaną z hodowlą zwierząt. Tradycyjne formy uprawy i hodowli zwierząt, duże zużycie paliwa- to główne czynniki powodujące emisję CO ².
Fotowoltaika a ekologia
Czy instalacja paneli słonecznych na coraz większą skalę na terenach rolniczych coś faktycznie zmieni? Na pewno tak. Agrofotowoltaika staje się modna, ale i popularna – głównie za sprawą sporych środków finansowych ułatwiających inwestycję.
Ale pamiętajmy, że produkcja i transport paneli również powodują produkcję dwutlenku węgla. Jednak niewątpliwie ta metoda pozyskania energii wpisuje się w ekologiczny trend i będzie się rozwijać.
Zielony Ład wyzwaniem dla rolników
Jedno jest pewne. Ograniczenie śladu węglowego i nowe zasady jakie wyznacza New Green Deal będą dla rolników dużym wyzwaniem. Jak mówiła w rozmowie z agroFakt.pl Jolanta Ciechomska z UPEMI, są zakłady na rynku, które rzeczywiście mają ograniczony ślad węglowy i politykę Zielonego Ładu wdrożoną. Jednak to są wyjątki.
– Zdecydowana większość rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa jeszcze nie myśli o Zielonym Ładzie. Dla nich zasady wyznaczone przez Zielony Ład będą trudniejsze do spełnienia – uważa Jolanta Ciechomska.
Przeczytaj również! Fotowoltaika – jak pozyskać dotację do instalacji fotowoltaicznych?