Czy śnieg zaszkodzi oziminom dokarmionym azotem?

Czy śnieg zaszkodzi oziminom dokarmionym azotem?

Jeśli rolnicy zdążyli dokarmić oziminy azotem, to czy wczorajsza i dzisiejsza pogoda może im zaszkodzić? Rozwiewamy wątpliwości!

Minionej nocy w Wielkopolsce spadło kilka centymetrów śniegu. To właśnie w Wielkopolsce w połowie lutego część rolników zauważyła, że oziminy potrzebują dokarmienia azotem. Czy jeśli zabieg został wykonany, wczorajsza i dzisiejsza pogoda może zaszkodzić oziminom? Specjaliści uspokajają.

Przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni.

Jerzy Michalski z wolsztyńskiego WODR

– Nic złego nie powinno się wydarzyć – mówi Jerzy Michalski z wolsztyńskiego zespołu doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Najważniejsze jest to, że ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli rolnik dokarmił rośliny azotem, to przy tej temperaturze, która mamy, nawet pod śniegiem składniki aktywne powinny się wchłaniać. To prawda, że przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni. Nawet jeśli oziminy zostały dokarmione azotem, to obecne opady śniegu nie powinny mieć złego wpływu na ich stan – podkreśla.

– Na obszarach OSN, których w Wielkopolsce jest dużo, nie wolno było stosować takich zabiegów przed 1 marca – dodaje Wioletta Kmiećkowiak, specjalistka z zakresu ochrony środowiska i Dyrektywy Azotanowej z WODR w Poznaniu. – Dlatego na obszarach szczególnie narażonych rolnicy na pewno takich zabiegów nie wykonywali. A dziś nikt takiego zabiegu nie przeprowadzi, przede wszystkim ze względu na pogodę…

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

15 marca 2018

Jakie są współczesne wyzwania rolnictwa?

Jakie wyzwania współczesnego rolnictwa czekają na plantatorów, kiedy uprawy są dochodowe i jak zwiększyć ich dochodowość? Zaczynamy nasz nowy cykl.

19 marca 2018

Przezimowanie upraw na poletkach doświadczalnych BASF

Stan plantacji upraw po zimie! Przeczytaj jak mają się oziminy oraz przed jakimi chorobami chronić je wiosną!

16 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij