Czy śnieg zaszkodzi oziminom dokarmionym azotem?

Minionej nocy w Wielkopolsce spadło kilka centymetrów śniegu. To właśnie w Wielkopolsce w połowie lutego część rolników zauważyła, że oziminy potrzebują dokarmienia azotem. Czy jeśli zabieg został wykonany, wczorajsza i dzisiejsza pogoda może zaszkodzić oziminom? Specjaliści uspokajają.

Przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni.

Jerzy Michalski z wolsztyńskiego WODR

– Nic złego nie powinno się wydarzyć – mówi Jerzy Michalski z wolsztyńskiego zespołu doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Najważniejsze jest to, że ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli rolnik dokarmił rośliny azotem, to przy tej temperaturze, która mamy, nawet pod śniegiem składniki aktywne powinny się wchłaniać. To prawda, że przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni. Nawet jeśli oziminy zostały dokarmione azotem, to obecne opady śniegu nie powinny mieć złego wpływu na ich stan – podkreśla.

– Na obszarach OSN, których w Wielkopolsce jest dużo, nie wolno było stosować takich zabiegów przed 1 marca – dodaje Wioletta Kmiećkowiak, specjalistka z zakresu ochrony środowiska i Dyrektywy Azotanowej z WODR w Poznaniu. – Dlatego na obszarach szczególnie narażonych rolnicy na pewno takich zabiegów nie wykonywali. A dziś nikt takiego zabiegu nie przeprowadzi, przede wszystkim ze względu na pogodę…

Znasz potrzeby swoich roślin? Na wiosnę zmobilizuj je do szybszego wzrostu!

Grupa Azoty Police na wiosnę. Przeczytaj zaktualizowaną broszurę o nawożeniu i dowiedz się więcej!

19 marca 2019

Zabieg poprawkowy w zbożach ozimych!

Jesień spowodowała spory problem z ochroną herbicydową. Wiele plantacji będzie wymagało poprawki wiosennej!

21 marca 2019

Ochrona fungicydowa zbóż – mieszaniny czynią cuda!

Odpowiednia mieszanka środków ochrony roślin może zdziałać cuda w ochronie zbóż. Podpowiadamy w jaki sposób zapobiegać i leczyć zboża!

20 marca 2019