Czy śnieg zaszkodzi oziminom dokarmionym azotem?

Minionej nocy w Wielkopolsce spadło kilka centymetrów śniegu. To właśnie w Wielkopolsce w połowie lutego część rolników zauważyła, że oziminy potrzebują dokarmienia azotem. Czy jeśli zabieg został wykonany, wczorajsza i dzisiejsza pogoda może zaszkodzić oziminom? Specjaliści uspokajają.

Przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni.

Jerzy Michalski z wolsztyńskiego WODR

– Nic złego nie powinno się wydarzyć – mówi Jerzy Michalski z wolsztyńskiego zespołu doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Najważniejsze jest to, że ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli rolnik dokarmił rośliny azotem, to przy tej temperaturze, która mamy, nawet pod śniegiem składniki aktywne powinny się wchłaniać. To prawda, że przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni. Nawet jeśli oziminy zostały dokarmione azotem, to obecne opady śniegu nie powinny mieć złego wpływu na ich stan – podkreśla.

– Na obszarach OSN, których w Wielkopolsce jest dużo, nie wolno było stosować takich zabiegów przed 1 marca – dodaje Wioletta Kmiećkowiak, specjalistka z zakresu ochrony środowiska i Dyrektywy Azotanowej z WODR w Poznaniu. – Dlatego na obszarach szczególnie narażonych rolnicy na pewno takich zabiegów nie wykonywali. A dziś nikt takiego zabiegu nie przeprowadzi, przede wszystkim ze względu na pogodę…

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *