Czy śnieg zaszkodzi oziminom dokarmionym azotem?

Minionej nocy w Wielkopolsce spadło kilka centymetrów śniegu. To właśnie w Wielkopolsce w połowie lutego część rolników zauważyła, że oziminy potrzebują dokarmienia azotem. Czy jeśli zabieg został wykonany, wczorajsza i dzisiejsza pogoda może zaszkodzić oziminom? Specjaliści uspokajają.

Przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni.

Jerzy Michalski z wolsztyńskiego WODR

– Nic złego nie powinno się wydarzyć – mówi Jerzy Michalski z wolsztyńskiego zespołu doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Najważniejsze jest to, że ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli rolnik dokarmił rośliny azotem, to przy tej temperaturze, która mamy, nawet pod śniegiem składniki aktywne powinny się wchłaniać. To prawda, że przez kilka dni są zapowiadane temperatury ujemne, ale tylko w granicach do -2ºC i pokrywa śniezna może się utrzymać kilka dni. Nawet jeśli oziminy zostały dokarmione azotem, to obecne opady śniegu nie powinny mieć złego wpływu na ich stan – podkreśla.

– Na obszarach OSN, których w Wielkopolsce jest dużo, nie wolno było stosować takich zabiegów przed 1 marca – dodaje Wioletta Kmiećkowiak, specjalistka z zakresu ochrony środowiska i Dyrektywy Azotanowej z WODR w Poznaniu. – Dlatego na obszarach szczególnie narażonych rolnicy na pewno takich zabiegów nie wykonywali. A dziś nikt takiego zabiegu nie przeprowadzi, przede wszystkim ze względu na pogodę…

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco! Dodaj AgroFakt.pl jako preferowane źródło w Google Częściej w Top Stories. Wystarczy 1 klik i zatwierdzenie w Google.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *