Spis rolny 2020. Rok prawdy o polskim rolnictwie
Spis rolny 2020. Raz na 10 lat organizowany jest spis rolny, podczas którego zbierane są informacje o stanie rolnictwa w Unii Europejskiej i oczywiści w Polsce.
Zgromadzone i przeanalizowane dane pozwolą na ocenę stanu rolnictwa, wsi, produkcji żywności i sytuacji w przemyśle rolno-spożywczym. Pozyskane statystyki będą podstawą do planowania polityki rolnej w kraju i całej UE.
Spis treści
Termin nie tak odległy
Podobnie jak w całej UE, w przyszłym roku, od 1 września do 30 listopada odbędzie się w całym kraju spis rolny 2020. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego złożył w tej sprawie projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym, który przyjęła Rada Ministrów. Najważniejsze!!! Musicie wiedzieć, że udział w spisie rolnym jest obowiązkowy!
Kto i gdzie?
Przede wszystkim spis rolny przeprowadzą rachmistrze spisowi, specjalnie powołani do tego projektu. Pracami spisowymi kieruje prezes GUS – komisarz generalny. Wreszcie w województwach, komisarzami spisowymi będą wojewodowie a w gminach wójtowie, burmistrzowie i prezydenci.
Spis rolny będzie przeprowadzony w indywidualnych gospodarstwach rolnych, w gospodarstwach prowadzonych przez spółki z o.o. i spółki cywilne.
Spis rolny 2020 – sposoby pozyskania danych
W pewnym sensie sposób przeprowadzenia spisu jest nowatorski. GUS zaproponował 3 metody pozyskiwania danych, tj.:
- samospis internetowy – zrobisz to samodzielnie, za pomocą interaktywnej aplikacji zamieszczonej na stronie internetowej GUS;
- wywiad telefoniczny – przeprowadzi go z Tobą rachmistrz spisowy,
- wywiad bezpośredni – do Twojego gospodarstwa przyjdzie z wizytą rachmistrz spisowy.
Musisz wiedzieć Rolniku, że rachmistrze spisowi „uzbrojeni” będą w urządzenia mobilne ze specjalnym oprogramowaniem do przeprowadzenia spisu rolnego.
Jest się czego bać?
Na pewno nie musisz się obawiać o przekazane informacje, które są poufne i podlegają tajemnicy statystycznej. Nie musisz się też bać rachmistrza spisowego. Łatwo sprawdzisz jego tożsamość, korzystając z informacji, które będą zamieszczone na stronie internetowej GUS, telefonicznie lub osobiście w biurze spisowym. Spis rolny poprzedzi z pewnością szeroka akcja informacyjna a na terenie gminy komisarzami spisowymi będą wójtowie, burmistrzowi i prezydenci. W końcu to sami swoi, więc nie masz się czym martwić.
Spis rolny 2020 – po co to komu?
Główny Urząd Statystyczny wskazuje cztery ważne powody, dla których przeprowadza się spis rolny 2020. Przede wszystkim są to:
- stworzenie bazy informacyjnej, mającej być pomocą w realizacji polityki rolnej i społecznej wsi;
- dokonanie analizy zmian, które zaszły w minionym dziesięcioleciu;
- wykonanie zobowiązań w sprawie dostarczania informacji wobec organizacji międzynarodowych;
- aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych.
Termin tej akcji jest jeszcze odległy, więc masz sporo czasu, aby się do niej przygotować. Jeśli jesteś zainteresowany już dzisiaj, to możesz zapoznać się z ankietą konsultacji dotyczącej powszechnego spisu rolnego 2020 r. pod adresem https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5438/141/1/1/ankieta_konsultacji_psr_2020.doc
Pamiętaj, spis rolny 2020 dotyczyć będzie danych na dzień 1 czerwca 2020 roku.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!