Stawki za świadectwo zdrowia świń będą jednak niższe?

Jeszcze nie tak dawno MRiRW znacząco podwyższyło opłaty za czynności weterynaryjne. Pod wpływem jednak uwag i pojawiającego się sprzeciwu resort rolnictwa przygotował zmianę rozporządzenia. Czy w związku z tym jest szansa na to, aby stawki za świadectwo zdrowia świń były jednak niższe?

Przypomnijmy, że od dnia 11 sierpnia 2022 r. obowiązują podwyższone stawki za świadectwo zdrowia świń. Pod wpływem jednak uwag zgłoszonych przez m.in. Wielkopolską Izbę Rolniczą resort rolnictwa zmienił rozporządzenie które przekazano do konsultacji publicznych.

Niższe stawki za świadectwo zdrowia świń?

MRiRW przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek za czynności wykonywane przez IW. Resort rolnictwa zaproponował zmiany w przepisach w celu dostosowania stawki opłaty za kontrolę świń przeznaczonych do wywozu, handlu albo przemieszczania się w celach niehandlowych. Jak również umieszczania na rynku krajowym do rzeczywistego czasu pracy lekarza weterynarii przeprowadzającego kontrolę.

W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, że wydanie świadectwa zdrowia dla świń w rzeczywistości nie zajmuje dużo czasu. Natomiast kontrole świń często prowadzone są w miejscach położonych blisko siebie. W rozporządzeniu MRiRW zaproponowało więc zmniejszenie o połowę średniego kosztu dojazdu do gospodarstwa do kwoty 28,20 zł a nie tak jak wcześniej – 56,40 zł.

Ile kosztuje świadectwo zdrowia dla świń?

Biorąc pod uwagę założenia zawarte w rozporządzeniu zaproponowano następujący sposób wyliczenia stawki opłat: za pierwsze 15 minut kontroli świń: 28,20 zł (koszt dojazdu do gospodarstwa) + 14,10 zł (koszt 15 minut pracy lekarza weterynarii) co daje 42,30 zł. Powyższa stawka ma dotyczyć opłaty za kontrolę świń przeznaczonych do wywozu, handlu, przemieszczania w celach niehandlowych, Jak również umieszczania na rynku krajowym dla posiadaczy stad liczących powyżej 50 świń.

Natomiast w przypadku stad do 50 sztuk wysokość stawki za świadectwo świń nie zmieni się. Co oznacza, że opłata będzie nadal wynosić 40 zł.

Nowe stawki za świadectwo zdrowia świń – uwagi WIR

Zmienione rozporządzenie przeanalizowała Wielkopolska Izba Rolnicza, która zgłosiła uwagi do wspomnianego dokumentu. Po pierwsze zwróciła uwagę na to, że obowiązkowe świadectwa zdrowia świń wprowadzono w celu nadzoru przepływu świń między strefami ASF. Choroba ta podlega zwalczaniu z urzędu, stąd też rolnicy powinni być zwolnieni z opłat.

Oprócz tego, WIR podkreśliła, że opłaty za świadectwo zdrowia świń w przypadku przemieszczania się pojedynczych sztuk stanowią około 5-6% wartości sprzedaży. Z powodu jednak spadku liczby gospodarstw utrzymujących świnie opłaty powinny być niższe.

Czytaj również: Usługi koszenia kukurydzy – jaka jest cena?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; Wielkopolska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *