Dlaczego warto sterylizować wiejskie koty?

W marcu wiele organizacji proponuje darmową bądź dużo tańszą sterylizację kotów. Dlaczego warto z niej skorzystać?

Panujemy nad populacją i dbamy o świnie, bydło oraz inne zwierzęta zagrodowe. W naszych gospodarstwach żyją jednak też koty, bardzo często przybłędy. Sterylizacja kotki kosztuje średnio 250, a kocura 120 zł. Nie jest to więc mało. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że jedna tylko kotka potrafi rocznie urodzić od 6 do nawet 12 kociąt, łatwo sobie wyobrazić, jakie koszty generować może utrzymanie, odrobaczanie i ewentualne leczenie powiększającego się stada.

Koty po zabiegu mają więcej czasu i siły. Nie wdają się w bójki,  a czas, który dotąd poświęcały na gonienie kotek, wolą spędzać na polowaniach.

Weronika Depa, weterynarka z Poznania

Co roku niejeden rolnik staje przed pytaniem, co zrobić z miauczącym plonem marcowych kocich harców. W ostatnich latach coraz łatwiej jest kontrolować i co ważniejsze panować nad kocią populacją. Narosło też wiele mitów. Najbardziej znanym jest ten mówiący, że kot po sterylizacji/kastracji staje się bardziej leniwy i przestaje łowić myszy.

Nic bardziej mylnego. Koty po zabiegu mają więcej czasu i siły. Nie wdają się w bójki,  a czas, który dotąd poświęcały na gonienie kotek, wolą spędzać na polowaniach. Identycznie postępują koty w miastach. Nawet jeśli właściciel zapewni im ulubioną karmę, one i tak wolą polować. Podobnie sprawa ma się z kotkami. Nie czują instynktu, zanim nie urodzą. Kotka, która nie poświęca się odchowaniu młodych, jest zdrowsza i bardziej przydatna w samym gospodarstwie – przekonuje Weronika Depa, weterynarka z Poznania.

Koty po zabiegu rzadziej cierpią z powodu ran po pogryzieniach, są mniej narażone na złamania i inne obrażenia, jakich doznają w czasie poszukiwań partnerki, rzadziej też chorują na koci katar. Kotki nie chorują za to na utrudniające poród ropomacicze, które praktycznie skazuje je na śmierć. Chory, osłabiony kot ma też więcej pcheł. Kocury przestają znaczyć teren, co też rozwiązuje problem nieprzyjemnych zapachów.

koty sterylizacja

Kocury po zabiegu mniej czasu tracą na bójki.

Bardzo dbamy o czystość na naszych gospodarstwach. Zdrowe, silne koty mogą być ich wizytówką. Nie bójmy się, że tych zwierząt zabraknie. Z doświadczenia wiem, że jest to niemożliwe teraz i nie będzie przez wiele następnych lat – mówi Weronika Depa.

Okazuje się też, że sterylizacja nie musi być wcale droga. Marzec jest miesiącem powszechnej sterylizacji. W tym czasie wiele gabinetów nieodpłatnie bądź za symboliczną sumę sterylizuje koty w ramach np. akcji „Nie rozmnażaj – Nie porzucaj”. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią gotówką, zawsze można zwrócić się do działającej na terenie powiatu organizacji czy też schroniska z prośbą o pomoc.

Często sama dowiaduję się o karmicielach w potrzebie. Sołtys Iwna kilkakrotnie już prosił mnie, żebym pomogła w załatwieniu zabiegu – mówi pani Ania, działająca na rzecz sterylizacji kotów w podpoznańskim Iwnie i okolicach.

O czym trzeba pamiętać zanim zabierzemy kota na zabieg? Przede wszystkim nie karmić zwierzęcia. Wykastrowane kocury mogą być już wypuszczone po 24 godzinach. Kotki powinny spędzić do 7 dni we w miarę czystym, zamkniętym pomieszczeniu, choćby gospodarczym.

– Dla weterynarza tak samo rutynowy zabieg, jak np. odbieranie porodu u krowy – dodaje Weronika Depa.

Może więc warto pochwalić się nie tylko zadbanymi zwierzętami w zagrodzie, ale i tymi na co dzień jej pilującymi.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *