Dezynfekcja: kiedy jest najbardziej skuteczna?

Dezynfekcja: kiedy jest najbardziej skuteczna?

Właściwa dezynfekcja obory jest niezwykle ważna szczególnie teraz. Kiedy należy ją przeprowadzić?

O tym, jak ważne jest zachowanie czystości w oborze oraz zabezpieczenie do niej wejścia, wiemy wszyscy. Dezynfekcja – co zrobić, by efekty naszej pracy były jak najbardziej skuteczne?

Dezynfekcja samej obory jest konieczna z uwagi na potrzebę oczyszczenia powietrza oraz usunięcia mikroorganizmów chorobotwórczych poprzez działanie na ich struktury i metabolizm, w wyniku czego zniszczone zostają drobnoustroje oraz formy przetrwalnikowe.

Cele dezynfekcji

Dezynfekcja ma na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych, przez likwidację dróg, którymi drobnoustroje mogą rozprzestrzeniać się w środowisku i doprowadzić do zakażenia wrażliwych osobników. Każde chore zwierzę, to strata dla gospodarstwa – mówił dr Marian Porowski, weterynarz z Pobiedzisk, podczas wykładu na Targach Ferma w Łodzi.

Samo przeprowadzanie dezynfekcji zalecane jest co najmniej raz w roku i pozostaje o tyle problematyczne, że poleca się ją, kiedy stado przebywa poza oborą.

Dezynfekcja

Samo przeprowadzanie dezynfekcji zalecane jest co najmniej raz w roku i pozostaje o tyle problematyczne, że poleca się ją, kiedy stado przebywa poza oborą.

Nie mam z tym większych problemów. Wyprowadzam stado na pastwisko i w tym czasie przeprowadzam wszystkie zabiegi. Inna sprawa, że mam mało krów, co ułatwia przeprowadzanie zabiegu – mówi Janusz Patelski, rolnik z gm. Damasławek.

Przygotowanie do zabiegu

Przed samym zabiegiem istotne jest dokładne oczyszczenie, wymycie i wysuszenie pomieszczenia. To nie tylko usunięcie obornika, ale i zadbanie o stoły paszowe, poidła, okna, drzwi wejściowe, otwory wentylacyjne itd.

–  Chodzi tu o usunięcie tzw. biofilmu, który jest zbiorem bakterii, wirusów i grzybów. Tworzą one coś w rodzaju społeczności na podłożu wielocukrów będących produktami ich przemiany materii. Znajdują się one przede wszystkim pod cienką warstwą  zbudowaną w pozostałościach tłuszczu będącego w kale, powstającą podczas mycia. Dlatego tak ważne jest właściwe użycie właściwych detergentów, by tę warstwę rozpuścić, co umożliwi dojście środka dezynfekującegoprzypomina dr Marian Porowski.

Wbrew istniejącym opiniom dezynfekcja wcale nie jest prostym zabiegiem.

dr Marian Porowski, weterynarz z Pobiedzisk

Kilka sposobów na dezynfekcję pomieszczeń

Już właściwą dezynfekcję przeprowadzić można na kilka sposobów. Najbardziej popularna, chemiczna, polega na użyciu środków wykazujących właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Dezynfekcja fizyczna polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury lub promieniowania ultrafioletowego. Można też wykorzystać specjalne metaboliki niektórych bakterii.

Niezależnie od tego, w jaki ostatecznie sposób przeprowadzimy sam zabieg, warto kierować się skutecznością bakteriobójczą danego środka, zależnie od tego, jakie mikroorganizmy chcemy wyeliminować.

Wbrew istniejącym opiniom dezynfekcja wcale nie jest prostym zabiegiem. Jej skuteczność zależy od właściwego przygotowania pomieszczeń, znajomości spektrum działania użytego środka, a także jego stężenia, czasu działania i temperatury otoczenia w trakcie pracy – podsumowuje dr Marian Porowski.

Schorzenia szpary międzyracicowej u bydła: jak sobie radzić?

Kulawizny nie dość, że sprawiają krowom ból, to dla hodowcy oznaczają dodatkowe koszty. Czy da się im jakoś zapobiec?

17 kwietnia 2018

Dekornizacja: kiedy należy ją przeprowadzać?

Zbliżający się okres zimowy sprzyja wykonywaniu niektórych zabiegów. Jednym z nich jest dekornizacja. Co należy o niej wiedzieć?

11 kwietnia 2018

Koszenie trawy: od teraz prostsze niż myślisz!

Hodowcy bydła doskonale wiedzą, że nie ma lepszej paszy dla zwierząt gospodarskich, niż dobrej jakości trawa. Jak prawidłowo kosić trawę?

11 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij