Susza 2019: po podliczeniu połowy strat, rząd uruchomi pomoc AKTUALNOŚCI]
![Susza 2019: po podliczeniu połowy strat, rząd uruchomi pomoc AKTUALNOŚCI]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/07/susza-adobestock-wyrozniajace.jpg.webp)
Rządowa pomoc dla rolników, których gospodarstwa dotknęła susza, ma być uruchomiona po podliczeniu co najmniej 50 proc. strat – poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
– W przypadku podliczenia strat w co najmniej 50 procentach, rząd będzie starał się uruchomić taką pomoc, jaką znamy choćby z ubiegłego roku. (…) Dla poszkodowanych według reguł przeniesionych z ubiegłego roku. Przypomnijmy, do hektara gruntów ubezpieczonych było to 1000 złotych, do 1 hektara nieubezpieczonych – 500. To będzie oczywiście możliwe dopiero po podliczeniu, tak jak powiedziałem, przynajmniej 50 procent strat – powiedział wiceminister Giżyński w rozmowie z Polskim Radiem Katowice.
Spis treści
Susza w 15 na 16 województw
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, IUNG potwierdził suszę rolniczą w 15 z 16 województw. W okresie od 21 maja do 20 lipca nie było jej tylko w Małopolsce. Susza dotknęła wszystkie monitorowane przez Instytut rodzaje upraw. Znacznie wzrosła także liczba gmin, w których wystąpiła ona we wszystkich monitorowanych uprawach.
Ulgi i umorzenia są dostępne
Giżyński przypomniał także, że analogicznie do ubiegłego roku, dostępne są już formy pomocy takie jak poręczenia kredytów, ulgi, czy – w skrajnych przypadkach – umorzenia. Dotyczyć ma to przede wszystkim relacji rolników z ARiMR i KRUS.
Źródło: Polskie Radio Katowice, PAP
