Jakie odszkodowania za suszę? Rusza pomoc

Jakie odszkodowania za suszę? Rusza pomoc

Sprawdź, stawki odszkodowań suszowych przewidziane dla gospodarzy!

Ruszają odszkodowania za suszę. Nabór wniosków o pomoc będzie można składać od 14 września w biurach powiatowych ARiMR. Na jakie wsparcie mogą liczyć gospodarze?

W pierwszej kolejności o odszkodowania za suszę będą mogli ubiegać się rolnicy, których straty spowodowane przez suszę lub powódź sięgnęły co najmniej 70 proc. upraw. Wnioski o wsparcie można składać od 14 do 28 września.

Jakie odszkodowania za suszę?

odszkodowania za suszę

Resort rolnictwa podał już stawki odszkodowań dla rolników poszkodowanych w tym roku przez suszę lub powódź.

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę lub powódź wynosi 1 tysiąc złotych do 1 ha upraw. Ta stawka przewidziana jest dla gospodarzy, którzy mieli ubezpieczoną co najmniej połowę powierzchni upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Rolnicy, którzy nie wykupili polisy ubezpieczeniowej mogą liczyć na połowę tej kwoty.

Formularze, na których będzie można ubiegać się o odszkodowania udostępnione będą na stronie internetowej ARiMR.  Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? M.in. kopię protokołu oszacowania poniesionych strat.

Pomoc dla rybaków

Na wsparcie mogą również liczyć rybacy prowadzący chów i hodowlę ryb na terenie objętym powodzią lub suszą. Dla nich przewidziana stawka wynosi 300 złotych do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami.

odszkodowania za suszę

Odszkodowania za suszę dla rolników, których straty przekroczyły 30 proc. średniej rocznej produkcji przewidziane są poza formułą de minimis – podaje resort rolnictwa.

Rolnicy, w których gospodarstwach tegoroczne szkody w uprawach oszacowano na 30-70 proc. również otrzymają odszkodowania. Jednak stawka pomocy przewidziana dla nich i termin składania wniosków zostanie podany po zakończeniu szacowania strat przez powołane do tego komisje.

Samorządom się nie spieszy

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, mimo wielu apelów resortu rolnictwa, samorządom nie spieszy się z szacowaniem strat. Minister rolnictwa poinformował, że zaledwie 1/3 gmin dopełniła w  tej sprawie formalności i przekazała protokoły.

Dlaczego samorządy nie chcą szacować strat? Przeczytaj!

Straty spowodowane przez suszę oszacowano już na ponad 3,6 mld zł, poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw.

 

Podsiew łąk i pastwisk- sprawdź jak go przeprowadzić! [WIDEO]

Stara darń do podsiewu w terminie późno letnim powinna być odpowiedni skrócona. Przekonaj się jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg!

19 września 2018

Pomoc w oddłużaniu gospodarstw – sporo wątpliwości

Prawie 2 tys. gospodarzy nie radzi sobie z obsługą kredytów!

17 września 2018

Ustawa o obrocie ziemią – wkrótce kolejne zmiany

Na jakie zmiany związane ze sprzedażą ziemi muszą przygotować się rolnicy?

13 września 2018