Tegoroczna susza – zaczyna się szacowanie strat

Susza rolnicza w niektórych województwach jest już tak poważnym problemem, że powołano komisje do szacowania strat przez nią wyrządzonych. Największe straty są w zbożach ozimych i jarych, a także w krzewach owocowych i roślinach strączkowych.

Susza w polskim klimacie jest zjawiskiem powszechnym, jednak w różnych latach występuje w różnym nasileniu. Przedłużający się brak opadów w tym roku najbardziej dał się we znaki rolnikom w centralnej i zachodniej Polsce.

W 3 raporcie z monitoringu suszy prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach czytamy, że zagrożenie suszą występuje obecnie w 8 województwach. W 6 z nich już powołano komisje do szacowania strat spowodowanych przez suszę lub trwają prace nad ich powołaniem. Straty szacowane są m.in. w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, opolskim i lubuskim.

W ubiegłym roku susza spowodowała znaczne obniżenie plonów, a co za tym idzie – spore straty ekonomiczne.

Zbigniew Wawrzyńczyk, właściciel plantacji warzyw z Nowego Miasteczka, woj. lubuskim

– W ubiegłym roku susza spowodowała znaczne obniżenie plonów, a co za tym idzie – spore straty ekonomiczne – mówi Zbigniew Wawrzyńczyk, właściciel plantacji warzyw z Nowego Miasteczka w woj. lubuskim. – W tym roku aż takiej klęski jeszcze nie ma, ale jeśli nadal opady będą tak znikome, straty z dnia na dzień będą rosły.

Najpoważniejsze straty odnotowywane są w zbożach jarych (w 8 województwach), nieco lepiej jest w przypadku zbóż ozimych – straty jak na razie odnotowano w 5 województwach.

Komisje szacujące straty zaczynają okres intensywnej pracy. Szacowanie strat w uprawach musi się odbyć w ciągu 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta faktu wystąpienia szkód. Muszą jednak wyrobić się do czasu zbioru plonu głównego z danej plantacji lub do czasu jej likwidacji, gdy straty są tak poważne, że plonów nie da się uratować.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *