Światowy Dzień Pszczół 2020 – ważny też dla rolnika

Download PDF

Światowy Dzień Pszczół 2020 obchodzony był 20 maja po raz trzeci w rocznicę urodzin Antona Janša. Słoweński pszczelarz był prekursorem nowoczesnego pszczelarstwa. Aby mogło ono sprawnie funkcjonować ważna jest m.in. współpraca między pszczelarzami, a rolnikami. Wspominał o tym, minister rolnictwa w czasie briefingu prasowego.

Światowy Dzień Pszczół 2020 – pszczoły ważne dla rolnika, pszczelarza i dla każdego z nas

Nieoceniona rola pszczół jest m.in. w rolnictwie, niektóre uprawy jak np. rzepak wspomagane są przez owady zapylające. Dzięki czemu, może on zwiększyć swój plon o nawet 20-40%. Coraz częściej u pszczół wykrywa się różne choroby, dlatego w tym przypadku ważna jest pomoc człowieka. Szef resortu rolnictwa podczas spotkania podkreślał również jak ważna jest wzajemna współpraca:

,,Szalenie ważna jest współpraca rolników z pszczelarzami, gdyż pszczoły najczęściej mają swoje pożytki na polach, (…) w przestrzeni rolniczej. Niestety błędy popełniane przez rolników oddziałują również na pszczoły. Zdarzają się przypadki masowego zatrucia tych owadów.”

Mimo takich przypadków świadomość rolników jest coraz większa, producenci rolni coraz częściej przestrzegają określonych zasad BHP, o których można szerzej przeczytać w artykule Bezpieczeństwo pszczół nie tylko w czasie oprysków.

Światowy Dzień Pszczół 2020 – apel pszczelarzy do rolników

Pszczelarze w tym ważnym dniu apelują do rolników o przestrzeganie zasad w czasie wykonywania oprysków o zmroku, lub nocą. Nie mogą one odbywać się w ciągu dnia, tylko dlatego, że w tym czasie pracę kończą inspektorzy, którzy nie przyjadą już na kontrolę!
Pszczelarze apelują także, aby rolnicy ograniczyli stosowanie środków ochrony roślin do niezbędnego minimum. Jest to ważne, ponieważ te wszystkie pozostałości po ŚOR mogą trafić do produktów pszczelich, które przeznaczone są do spożycia.

Program Wsparcia Pszczelarstwa i Pszczelarstwo w nowej WPR

Minister rolnictwa przypomniał także o Programie Wsparcia Pszczelarstwa realizowanym przez KOWR, który skierowany jest do gospodarstw pasiecznych i indywidualnych pszczelarzy.

Światowy Dzień Pszczół 2020wsparcie dla pszczelarzy

W tym dniu minister dodał, że trwają obecnie prace nad opracowaniem Krajowego Planu Strategicznego w ramach nowej WPR. Szacowany budżet na pomoc w sektorze produktów pszczelich ma wynieść 42 mln zł rocznie, czyli o 30% więcej niż obecnie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o