System dla małych gospodarstw – kontrolujesz sytuację?

W 2015 r. gdy kwota Twoich płatności bezpośrednich nie przekroczyła 1 250 euro zostałeś „przejęty” automatycznie przez system małych gospodarstw. (Uwaga: z wyłączeniem kwoty płatności niezwiązanej do tytoniu).

W instrukcji otrzymanej z formularzem wniosku dostałeś informację o szacunkowych stawkach płatności. Ponieważ nic nie jest dane na zawsze, przypominamy, jakie teraz masz możliwości działania.

Jak było do tej pory?

Jeśli w 2015 roku zostałeś uznany za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw, to w tym roku maksymalna kwota Twoich płatności (finansowanych z budżetu UE) nie przekroczy równowartości 1 250 euro. To się zdarzy, jeśli nie wystąpisz z tego systemu. Przypominamy, że jeśli objął Was System dla małych gospodarstw, to macie pewne przywileje. Przede wszystkim jesteście zwolnieni z:

  • z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia bez utraty prawa do uzyskania płatności za zazielenienie,
  • nie obowiązuje Was kontrola w ramach zasady wzajemnej zgodności,
  • z ewentualnych kar administracyjnych z tytułu tzw. niezgłoszenia wszystkich działek rolnych w gospodarstwie.

System dla małych gospodarstw to też „przywileje”

Jeśli jesteś w systemie, to nie musisz deklarować działek rolnych niezgłoszonych do płatności. W tym roku możesz wystąpić z systemu. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie pole we Wniosku o przyznanie płatności za rok 2019. Możesz też złożyć stosowne oświadczenie w terminie do dnia 30 września 2019 roku.
Bardzo ważne!
Jeśli opuścisz system dla małych gospodarstw, nie będziesz mógł skorzystać z wymienionych wyżej zwolnień.

Przekazanie gospodarstwa za rekompensatę z PROW

Już od 30 września możesz ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. To dla Ciebie jest rekompensata, jeśli prowadzisz gospodarstwo w systemie dla małych gospodarstw. Pomoc otrzymasz, gdy przekażesz lub sprzedasz gospodarstwo innemu rolnikowi i zaprzestaniesz prowadzić działalność rolniczą. Pisaliśmy o tym w materiale: Przekazanie gospodarstwa za rekompensatę z PROW.

ARiMR informuje i ostrzega

Jeśli inwestujesz w gospodarstwo, koniecznie odwiedź stronę Agencji https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2019/platnosci-bezposrednie-w-roku-2019-informacje/system-dla-malych-gospodarstw.html. Znajdziesz tam informację, która może okazać się bardzo przydatna w dalszym rozwoju gospodarstwa. Jeżeli zmiany w gospodarstwie, skutkować mogą zwiększeniem w 2019 r. kwoty płatności ponad równowartość 1 250 euro, warto rozważyć wycofanie się z systemu dla małych gospodarstw, aby nie obowiązywał limit w wysokości 1 250 EUR/gospodarstwo. Należy jednak pamiętać, że rolnik, który zdecyduje się na wycofanie, w kolejnych latach nie będzie mógł już uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw.

Przypominamy jeszcze raz.
Po pierwsze: w tym roku mogłeś opuścić system dla małych gospodarstw. Wystarczyło zaznaczyć odpowiednie pole we Wniosku o przyznanie płatności za rok 2019.
Po drugie: możesz  złożyć oświadczenie w terminie do dnia 30 września 2019 roku o rezygnacji z systemu. Nie przegap terminu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *