Sytuacja w rolnictwie 2021- sezonowe pogorszenie w I kwartale
Wielkimi krokami zbliża się wiosna – czas radości i optymizmu, którego brakuje w koniunkturze rolnej. Jak wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego sytuacja w rolnictwie 2021 związana z koniunkturą na początku roku uległa pogorszeniu. Z czego więc może wynikać ta niekorzystna zmiana? Jakie są obecne nastroje rolników? Sprawdźmy!
Przypomnijmy, że badanie koniunktury przeprowadza Instytut Rozwoju Gospodarczego – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Najnowsze badanie koniunktury rolniczej za I kwartał wykonano w styczniu i w lutym na próbie 2309 gospodarstw rolnych.
Spis treści
Sytuacja w rolnictwie 2021 – pogorszenie i spadek wskaźnika
W pierwszym kwartale 2021 r. można zaobserwować wiosenne pogorszenie w koniunkturze rolnej. Wskazuje na to m.in. wartość wskaźnika IRG SGH (IRGAGR), która zmniejszyła się o 5,1 pkt w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. Aktualna wartość wskaźnika wynosi więc 10,6 pkt. Pogorszenie się sytuacji wrolnictwie o tej porze roku jest zjawiskiem typowym (o charakterze sezonowym) – przekonują analitycy z IRG. W historii badań koniunktury tylko raz (w 2017 r.) zdarzyło się, że wartość wskaźnika IRGAGR wzrosła w pierwszym kwartale roku.
Sytuacja w rolnictwie na początku 2021 r. nie napawa optymizmem. Jaki jest więc powód osłabienia?
Sezonowe pogorszenie – z czego wynika?
W informacji sygnalnej do wyników badań koniunktury w rolnictwie podano, że sezonowe osłabienie aktywności rolniczej wynika z warunków atmosferycznych. Bezpośrednio natomiast wpływ na to ma spadek przychodów z produkcji rolnej. Na co wskazuje wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych. Jest to jedna z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury. Wartość wskaźnika obniżyła się o 10,4 punktu, co oznacza spadek niewiele większy od przeciętnego (9,5 pkt).
Jak podają analitycy z IRG zmniejszenie przychodów ma dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest obserwowany spadek cen żywca drobiu i trzody chlewnej, który nie zrekompensowano wzrostem cen zbóż i mleka. Niższe ceny otrzymywano także za ziemniaki. Z tego powodu, przychody uzyskane przez rolników wiążą się ze spadkiem wolumenu sprzedaży produktów rolnych w miesiącach zimowych.
Sytuacja w rolnictwie 2021 a nastroje rolników
Wartość drugiej składowej wskaźnika koniunktury, opisującej nastroje panujące w gospodarstwach rolnych, zwiększyła się o 5,4 pkt – podają eksperci z IRG. Jednocześnie podkreślają, że ta zmiana jest podobna do średniej z ostatnich 20 lat. Poprawa nastrojów jest więc raczej spowodowana zwyczajnym przypływem optymizmu, związanym z oczekiwaniem nadejścia wiosennego ożywienia – podkreślono w informacji sygnalnej. Wartość wskaźnika w tym przypadku jest niższa niż przed rokiem o 3,8 pkt. W związku z tym, jest to trzeci kwartał w którym roczny spadek wskaźnika wynosi 4-5 punktów.
Kolejny kwartał będzie lepszy?
Bez względu na to w kolejnych kwartałach sytuacja w rolnictwie 2021 jeśli chodzi o koniunkturę powinna być lepsza. Przekonują o tym na koniec analitycy z Instytutu Rozwoju Gospodarczego:
,, Kolejny kwartał powinien przynieść zmianę w rocznej dynamice wskaźnika z uwagi na tzw. efekt bazy (bardzo niski poziom IRGAGR w drugim kwartale 2020 r.). To zarazem okres wiosennego ożywienia w rolnictwie, po którym należy spodziewać się odwrócenia się tendencji spadkowej trwającej od połowy 2017 roku.”
Czytaj również – Koniunktura gospodarstw rolnych 2020 – jest źle, a będzie jeszcze gorzej
Źródło: Instytut Rozwoju Gospodarczego – SGH
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!