Szparagi: nie najlepszy początek sezonu

Szparagi w Polsce zaczyna zbierać się mniej więcej w 3 dekadzie kwietnia. W tym roku pogoda jednak nie sprzyja uprawom.

Pierwsze szparagi zbiera się już na terenie woj. dolnośląskiego. Choć, jak już pisaliśmy, ich producenci nie mieli większych powodów do niezadowolenia, to jednak tego sezonu raczej nie zaliczą do najbardziej udanych.

Początki sezonu niestety nie są dla nas zbyt udane. Za szparagi w tym sezonie trzeba zapłacić ok. 20 zł. Są droższe m.in. z uwagi na zeszłoroczną suszę – mówi Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.

szparagi

Większe szanse na przetrwanie przymrozków mają szparagi znajdujące się pod foliami. (fot. AgroFoto.pl, KamileX)

Warzywom nie pomagają też obecnie przymrozki.

Wymarzły wszystkie młode, nieprodukcyjne plantacje i teraz czekamy, aż nowe szparagi zaczną od nowa wybijać.  Już na regularnych plantacjach wymarzło ich ok. 5%. Mniejszych szkód doznały te znajdujące się pod folią – wyjaśnia Marian Jakobsze.

Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są zielone szparagi. Wytrzymują jeszcze temperatury -3°C, jednak nie -6°C. Główka przemarzniętego szparaga robi się szklista oraz miękka i nie nadaje się już do sprzedaży. Stary są o tyle bolesne, że najpierw przez 3 lata trzeba czekać do pierwszych pędów, po czym dopiero można je uprawiać.

Mimo wszystko producenci mają nadzieję, że nie będzie aż tak dużych strat.

Wymarzły wszystkie młode, nieprodukcyjne plantacje i teraz czekamy, aż nowe szparagi zaczną od nowa wybijać.

Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga

Przed mrozem na młodych plantacjach rośliny zazwyczaj chroni się podobnie jak w sadach, głównie przez zadymianie i zamgławianie – wyjaśnia Marian Jakobsze.

Zbiory dopiero się zaczynają, plantatorzy z innych regionów kraju dopiero czekają na nie. Ostateczne wyniki poznać będzie więc można dopiero za jakiś czas. Sam sezon na szparagi kończy się w okolicach połowy czerwca.

Więcej o szparagach w artykule: Szparagi: czy ich uprawa się opłaca?

Natomiast więcej o zamgławianiu w tekście: Zamgławianie na przymrozki w sadach

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
III
I wiesz coś na temat tych sadzonek? bo ja też się zastanawiam nad tym, ale tak samo mało wiem w tym temacie zobacz więcej »
Alio
Wypowie się ktoś w temacie? Szukam informacji na ten temat. Decyzja już zapadła że za rok 1.3 ha sadzę. Mam jeden niepewny kontakt u uprawiającego. Ma dać namiary na sadzonki i pro... zobacz więcej »
walter86
Cześć, Udało Ci się cos ciekawego znaleźć na temat opłacalności, a może już uprawiasz. Jeśli tak to daj znać bo mam taki sam problem. Słyszałem tylko, że uprawa i zbiór jest dość t... zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *