Targowiska i bazary będą jednak otwarte!

Download PDF

Całkiem niedawno zamknięto wszystkie targowiska i bazary w Polsce z obawy przed koronawirusem. O dziwo nastąpił nieoczekiwany zwrot w tej sprawie. Duży udział miały w tym środowiska rolnicze, które apelowały do ministra rolnictwa o nie zamykanie tych miejsc. Głównie przez to, że większe prawdopodobieństwo zarażenia występuje w markecie, niż na pobliskim bazarku. 

Agrounia apeluje! minister rolnictwa dołącza się do apelu

Apel do ministra rolnictwa i premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie działalności targowisk i bazarów wystosował m.in. ruch rolników Agrounia. Pisaliśmy o tym w powyższym artykule. W odpowiedzi na takie działania minister Ardanowski zaapelował do samorządowców:

W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się.

Szef resortu rolnictwa podkreśla, że targowiska i bazary dla dużej grupy osób to miejsca pracy, a także jedyne źródło dochodu. To miejsce do którego docierają produkty prosto od rolnika, którzy aktualnie borykają się z ograniczonym zbytem z powodu zamknięcia restauracji, barów, a także stołówek.

Minister rolnictwa podkreśla, po raz kolejny:

Żywności mamy pod dostatkiem. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

 Targowiska i bazary są jednak bezpieczne – sanepid zmienia zdanie

Targowiska i bazary będą otwarte, jeśli będziemy stosować się do wytycznych określonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dotyczą one przede wszystkim zasad higieny, która jest niezbędna, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Najważniejsze z nich to:

  • odpowiednia higiena rąk
  • zachowanie środków ostrożności i higieny przy kichaniu, kaszlu i oddychaniu 
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności 
  • ograniczenie bliskiego kontaktu z osobą, która wykazuje objawy chorobowe układu oddechowego
  • zachowanie bezpiecznej odległości – klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra)
  • w miarę możliwości zachęcanie klientów do korzystania z płatności bezgotówkowych

WAŻNE!

  • Po pierwsze osoby wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować przy obrocie/produkcji żywności
  • Ponadto, na straganach np. z warzywami i owocami, gdzie dostęp do wody jest utrudniony – należy dezynfekować ręce przy użyciu płynów dezynfekujących, bądź chusteczek 
  • Na dodatek, należy pamiętać, że targowiska i bazary zostaną zamknięte, jeśli osoby przebywające w tych miejscach nie będą stosowały się do zaleceń 

Szersze informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej MRiRW.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 37

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o