Apel ministra rolnictwa. Nie zamykajmy targowisk i bazarów!

Download PDF

Nie zamykajmy targowisk i bazarów – apeluje szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – namawia minister. Powstaje pytanie: czy sam apel ministra rolnictwa to nie za mało?

Apel ministra rolnictwa do samorządów jest jasny i wyraźny. – W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował dziś minister Ardanowski.

Dajmy szansę rolnikom

W życie weszły nowe przepisy ograniczające przemieszczanie się. Dopuszczają one możliwość robienia zakupów spożywczych a także dotarcie do miejsca pracy.

apel ministra rolnictwa

Nie zamykajmy targowisk i bazarów – tak brzmi apel ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego do samorządów. Czy sam apel to jednak nie za mało?

fot. Fotolia

Targowiska i bazary to w dobie koronawirusa miejsca szczególnie cenne. Żywność drożeje w szybkim tempie. Ceny mięsa (szczególnie drobiowego), warzyw i pieczywa idą w górę! Podwyżki w sklepach nie przekładają się często na ceny, jakie za swoje produkty rolne otrzymują rolnicy. Co gorsza – wielu produktów brakuje na sklepowych półkach. Targowiska i bazary są więc obecnie dla konsumentów na wagę złota.

Apel ministra rolnictwa

Pamiętajmy, że targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. Docierają na nie produkty od rolników, którzy mają dziś ograniczony zbyt. Wszystko przez zamknięcie barów, restauracji czy stołówek a także problemy z eksportem, logistyką.

–  Żywności mamy pod dostatkiem. Natomiast dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – apeluje minister Ardanowski.

Zachowajmy miejsca pracy

Minister Ardanowski podkreśla, że niezamykanie targowisk i bazarów pozwoli na zachowanie miejsc pracy i rolniczych dochodów. Co ważne, pozwoli również zapewnić odpowiednie zaopatrzenie mieszkańców. Natomiast wszystko musi się oczywiście odbywać przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, a także bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS.

Na koniec stawiamy jednak pytanie. Czy sam apel ministra rolnictwa do samorządów o niezamykanie targowisk to nie za mało?

Pozamykane targowiska

Apel ministra rolnictwa to odpowiedź na ograniczanie handlu i zamykanie targowisk w wielu miastach. Samorządy uzasadniają to rozprzestrzeniającą się w Polsce sytuacją epidemiczną.

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu poznańskiego targowiska. Podobne decyzje zapadły w wielu innych miastach: m.in. Nowej Soli czy Tarnowskich Górach.

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o