Ubezpieczenie upraw 2021 utrudnione. Rolnicy zgłaszają duże problemy!

Rolnicy który chcą ubezpieczyć swoje uprawy np. od przymrozków muszą zmierzyć się z niezwykle krótkim naborem. Czas na złożenie wniosku na ubezpieczenie upraw w 2021 u niektórych ubezpieczycieli nie wynosi więcej niż 15 min. Część rolników nie jest więc w stanie ubezpieczyć upraw, dlatego poseł Norbert Kaczmarczyk zainterweniował w tej sprawie.

Przypomnijmy, że rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do ubezpieczeń upraw które wynosi 60 proc. W ustawie budżetowej na rok 2021 na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przewidziano 400 mln zł. Według środowiska rolniczego jest to kwota za niska. Jednak nie tylko wysokość dotacji budzi obawy, ale także krótki czas trwania naboru na ubezpieczenie upraw w 2021.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw 2021 będą wyższe? SPRAWDŹ!

Ubezpieczenie upraw 2021 z 15 min. naborem

Interpelację poselską w sprawie bardzo krótkich naborów na ubezpieczenie upraw rolnych skierował poseł Norbert Kaczmarczyk do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy. Do napisania interpelacji posła skłoniły sygnały napływające do jego biura poselskiego. Dotyczyły tego, że 19 kwietnia br. niektóre firmy ubezpieczeniowe rozpoczęły nabór na ubezpieczenie upraw 2021, który trwał jedynie 15 min. Po czym, możliwość składania wniosków całkowicie zablokowano.

Do posła Kaczmarczyka trafiły również informacje z których wynika, że pula środków przeznaczona na dofinansowanie do ubezpieczeń uległa wyczerpaniu.

Oburzenie rolników i apel o podjęcie pilnej interwencji

Norbert Kaczmarczyk nie dziwi się więc, że środowisko rolnicze jest tą sprawą oburzone. Jak wiadomo dotychczas rolnicy mieli więcej czasu na ubezpieczenie upraw.

Nie może dziwić fakt, że sytuacja ta wzbudziła oburzenie w środowiskach rolniczych. Dotychczas możliwość ubiegania się o dotowane ubezpieczenia rolne przede wszystkim pojawiała się wcześniej, a rolnicy wskazują, że korzystając ze stosownych dofinansowań, mogli ubezpieczać swoje uprawy przez wiele tygodni – nawet do czerwca czy lipca. – podkreśla poseł Kaczmarczyk w interpelacji.

Poseł zauważył również, że w obliczu pandemii COVID-19 powyższa sytuacja może przyczynić się do pogłębienia kryzysu gospodarstw rolnych w Polsce.

Rolnicy wskazują, że istnieje ryzyko, iż uruchomione przez niektóre firmy ubezpieczeniowe około 15-minutowe nabory na złożenie wniosków o dotowane ubezpieczenia rolne mogą decydować o przyszłości polskich rolników, ponieważ wielu z nich nie miało możliwości skorzystania również i z tego wsparciadodaje Norbert Kaczmarczyk.

W związku z tym, poseł Kaczmarczyk uważa, że MRiRW powinno podjąć pilną interwencję dzięki której ubezpieczenie upraw 2021 będzie ponownie możliwe. Według Norberta Kaczmarczyka należy umożliwić niektórym firmom pozyskanie dodatkowych środków na ponowne oferowanie dotowanych ubezpieczeń rolnych.

Ubezpieczenie upraw 2021 i pytania do ministra Pudy

Oprócz tego, poseł Norbert Kaczmarczyk skierował także do ministra rolnictwa następujące pytania:

1. Czy zostanie przez Pana Ministra podjęta stosowna interwencja u prezesa Rady Ministrów, aby niektóre firmy ubezpieczeniowe mogły pozyskać dodatkowe środki finansowe na uruchomienie nowych naborów na dotowane ubezpieczenia rolne?

2. Jaka pula środków finansowych była przeznaczana na dotowane ubezpieczenia rolne w latach 2015–2020, a jaka kwota została na ten cel przeznaczona w 2021 roku?

3. Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi posiada wiedzę, jak długo trwały nabory na dotowane ubezpieczenia rolne w latach 2015–2020, a jak długo trwały nabory w roku 2021? Czy zgodnie z relacjami rolników w części firm ubezpieczeniowych trwały one w tym roku tylko około 15 minut?

Pełna treść interpelacji poselskiej dostępna jest pod podanym linkiem – Interpelacja nr 22970

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 14

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Ceny ubezpieczenia upraw
Gas74
Wiosenny sezon dotowanego ubezpieczenia upraw rozpoczęty. Zapraszam ->  kontakt zobacz więcej »
Gas74
22 godziny temu, synekzmc napisał: Ile wynoszą składki ubezpieczeniowe na pszenicę ozimą od gradu i deszczu nawalonego. Rzepak - ryzyko  grad i przymrozki wiosenne?... zobacz więcej »
synekzmc
Ile wynoszą składki ubezpieczeniowe na pszenicę ozimą od gradu i deszczu nawalonego. Rzepak - ryzyko  grad i przymrozki wiosenne? zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *