Dopłaty do ubezpieczenia upraw 2021 będą wyższe?

Środki finansowe przeznaczone na dopłaty do ubezpieczenia upraw 2021 należy zwiększyć, aby zabezpieczyć potrzeby rolników. Tak uważa KRIR, który skierował wniosek w tej sprawie do MRiRW. Według samorządu rolniczego kwota 400 mln zł zaplanowana w ustawie budżetowej jest nie wystarczająca. Co na to resort rolnictwa? Czy jest szansa na zwiększenie środków w tym roku?

Zarząd KRIR wystąpił o zwiększenie środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw 2021 do ministra rolnictwa na początku lutego br. Jak zauważa samorząd rolniczy jest to konieczne, ponieważ rząd w 2021 r. i w kolejnych latach nie planuje przyznawać pomocy w przypadku ewentualnego wystąpienia szkód związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw 2021 – środki za małe

Samorząd rolniczy uważa, że środki finansowe są nie wystarczające, aby zabezpieczyć potrzeby rolników wynikające z zawieranych umów. Tego samego zdania są również rolnicy, którzy zgłaszali jesienią 2020 r. problemy związane z zawieraniem umów na ubezpieczenie upraw z dopłatą z budżetu państwa.

KRIR jednocześnie uważa, że do momentu wprowadzenia nowego systemu ubezpieczeń należy zwiększyć środki finansowe w dostatecznym stopniu. Natomiast według rolników dopłaty nie należy obniżać do poziomu niższego, niż wskazują na to potrzeby, gdyż może to mieć negatywne skutki dla bezpieczeństwa gospodarstw w przypadku wystąpienia strat.

Co na to MRiRW? Czy jest szansa na zwiększenie środków na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2021?

Dopłaty do ubezpieczeń upraw 2021 – MRiRW odpowiada na propozycję KRIR

Resort rolnictwa odpowiadając na wniosek samorządu rolniczego podkreśliło, że przeanalizuje propozycje samorządu rolniczego. Jednocześnie uwzględni potrzeby rolników i możliwości budżetu państwa w odniesieniu do środków przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczeń upraw 2021.

KRIR przekazał również informacje, że resort rolnictwa prowadzi inne prace, których celem jest m.in. stabilność dochodów rolników:

,, Jednocześnie poinformowano, że kwestie zarządzania ryzykiem, jako rozwiązania systemowe, nie doraźne, jak również poczucie bezpieczeństwa i stabilności dochodów uzyskiwanych przez rolników, stanowią przedmiot prac projektowych i legislacyjnych w MRiRW. O efektach swoich działań MRiRW poinformuje KRIR.”

Czytaj również: Ubezpieczenia od suszy dostępne dla rolników w Concordii

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *