Ulewy i gradobicia: straty w Zubrzycach

agroReporter informuje! Pogoda nie przestaje – niestety negatywnie – zaskakiwać rolników. Przez całą Polskę przetaczają się burze i gradobicia. Jedno z nich kilka dni temu spowodowało ogromne szkody w uprawach w okolicach miejscowości Zubrzyce w woj. opolskim.

Niektórzy rolnicy dopiero niedawno zakończyli szacowanie strat po zimie, a już muszą stanąć w obliczu kolejnych szkód spowodowanych przez gwałtowne burz i gradobicia. Wspomniane już gradobicie w Zubrzycach nie oszczędziło zarówno przydomowych ogródków, jak i dużych pól czy sadów.

– Grad padał przez kilkanaście minut bez przerwy. Nie były to niewielkie kulki, ale wręcz bryłki lodu, których średnica sięgała nawet 3–4 cm – mówi Mateusz Kierdal, rolnik z Zubrzyc. – Na polach tworzyły się wręcz zaspy. Uszkodzone zostały praktycznie wszystkie uprawy: rzepaki, zboża jare, plantacje owoców, a także lucerna i rośliny łąkowe. Sytuacji nie poprawiła ulewa, która pojawiła się kilka godzin później i która wręcz wymyła użytki zielone.

Rolnicy i sadownicy jak na razie szacują szkody, ale już wiadomo, że wielu upraw nie da się uratować, co wiąże się ze sporymi stratami ekonomicznymi. Burze, gradobicia i gwałtowne ulewy czekają nas także w najbliższych dniach. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najmocniejszych ulew i burz należy spodziewać się w północnych regionach kraju. Intensywne ulewne deszcze mogą też powodować lokalne podtopienia.

W galerii pod spodem znajdziecie również zdjęcia pana Kierdala, pokazujące efekty zarówno ulewy, jak i gradobicia!

 

agroReporter jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Jeśli byłeś świadkiem ważnego wydarzenia, zrobiłeś zdjęcie, nagrałeś film – napisz do nas, by podzielić się tym z innymi. Na autorów najczęściej czytanych wiadomości czekają nagrody.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *