Gradobicie w okolicach Ożarowa: szkody są spore!

Pogoda w kratkę nie odpuszcza. Podczas gdy jedne regiony borykają się z czasem bezdeszczowym, inne toną w ulewach. Nadal pojawiają się też gradobicia – jedno z poważniejszych nawiedziło kilka dni temu okolice Ożarowa w woj. świętokrzyskim.

Ponad półgodzinne opady gradu nie mogły pozostać bez wpływu na uprawy – ucierpiało ok. 150 gospodarstw, najwięcej w miejscowościach Suchodółka, Niemcówka oraz Janików. Najwięcej zniszczeń po gradobiciu jest w uprawach truskawek, wiśni, porzeczek i rzepaku. Plantatorzy póki co szacują szkody, jednak już wiadomo, że sporej części upraw nie da się uratować.

W ciągu pół godziny straciłam kilkanaście tysięcy złotych! Wszystkie sadzonki najprawdopodobniej trzeba będzie skosić, bo już widać, że nie będzie żadnych owoców.

właścicielka plantacji z okolic Ożarowa

– Zbiory truskawek planowałam już za kilka tygodni, na początku czerwca – mówi właścicielka plantacji z okolic Ożarowa. – Sporo zainwestowałam w uprawy, jednak zysku z nich nie będzie. W ciągu pół godziny straciłam kilkanaście tysięcy złotych! Wszystkie sadzonki najprawdopodobniej trzeba będzie skosić, bo już widać, że nie będzie żadnych owoców.

Na plantacjach, które nie zostały doszczętnie zniszczone, zbiory również będą nieciekawe. Owoce nie będą nadawały się do sprzedaży, a jedynie do tłoczenia, co przełoży się na znaczne obniżenie planowanych zysków. Obecnie trwa szacowanie szkód powstałych po gradobiciu. Plantatorzy, którzy stracili ponad 30% upraw, będą mogli liczyć na wsparcie z programu usuwania skutków klęsk żywiołowych.

– Gmina także zaoferuje wsparcie rolnikom poszkodowanym w czasie gradobicia. Jedną z form pomocy będzie zwolnienie rolników i właścicieli gospodarstw z opłacania podatku rolnego – deklaruje Paweł Rędziak, wiceburmistrz Ożarowa.

 

Przeczytaj też: Ulewy i wichury na Warmii i Mazurach

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar gość pisze:

    Janików nie Janikowo

  2. Avatar Znafca pisze:

    W moich okolicach grad w lato jest prawie jak biały jednorożec w lato-jak zapowiadają to pojawia się raz na ponad 20 razy a nawet jak jest to bardzo mały.Jedynie w zimę albo w zimniejszy czas na wiosnę i lato zdarza się częściej ale wielki on nie bywa.Do tego każdy rolnik postępowy powinien pamiętać ze rolnictwo to hazard.Ostatnio jest gorzej bo może być zarówno susza jak potop.