Upadki osób w rolnictwie – trzeba powiedzieć im stop!
fot. KRUS

Upadki osób w rolnictwie – trzeba powiedzieć im stop!

Wśród nieszczęśliwych zdarzeń w gospodarstwie, najczęstsze są upadki osób w rolnictwie. Jak się ich ustrzec oraz co zrobić, jeśli się zdarz

Upadki osób w rolnictwie, stanowią około połowy wszystkich wypadków zdarzających się w gospodarstwach rolnych. Dlatego KRUS zorganizował akcję pn. „Upadek to nie przypadek”.

Katalog wypadków, które mogą zdarzyć się w gospodarstwie, praktycznie nie ma końca. Po upadkach, kolejne miejsce zajmują uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta. Trzeba dodać, że w większości przypadków są one spowodowane przez swoje zwierzęta. Niemało jest też wypadków spowodowanych w wyniku pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń. Upadek przedmiotów czy zetknięcie z ostrymi narzędziami, to kolejne przyczyny wypadków przy pracy w gospodarstwie. Można byłoby przytaczać jeszcze wiele powodów nieszczęśliwych zdarzeń, lecz te, już wymienione, stanowią ścisłą czołówkę rankingu. I to właśnie upadki osób w rolnictwie wiodą prym.

Upadek osób w rolnictwie

fot. KRUS

KRUS rozpoczęła akcję, która ma na celu zapobieganie wypadków w rolnictwie, spowodowanych upadkami.

Upadki osób w rolnictwie – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Prewencja, to magiczne słowo, które może być „lekiem na całe zło”. Z tego założenia wychodzi również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizując akcję, pn. „Upadek to nie przypadek”. Będzie ona prowadzona w 2018 roku i polegać będzie na działaniach prewencyjnych, czyli zapobiegawczych.

O co właściwie tu chodzi?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – stąd akcja prewencyjna KRUS

Przede wszystkim o dobro rolników. Uświadomienie im, że trzeba zapobiegać wypadkom i chorobom zawodowym. O to, że bezpieczeństwo jest wartością bezcenną i nie zawsze wiąże się z koniecznością wydawania dużych pieniędzy. Czasem wystarczy uzmysłowić sobie zagrożenia, które mogą wystąpić w gospodarstwie i skutecznie je wyeliminować. Niekiedy chodzi o drobny, niezauważalny na co dzień szczegół, który może być przyczyną nieszczęśliwego wypadku, i wcale nie musi to być porzucona skórka od banana.

Co proponuje KRUS?

Po pierwsze sprawdzone i popularne konkursy, tj. XVI Ogólnokrajowy konkurs Bezpieczne gospodarstwo Rolne, VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, XXIV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej. Tegoroczną akcję inauguruje film o takim samym tytule jak prowadzona kampania. Rolnikom dedykowany jest również Kalendarz wydarzeń prewencyjnych, a w nim zaznaczone terminy spotkań, szkoleń, ekspozycji stoisk informacyjnych, konkursów (oczywiście z nagrodami) i wiele innych atrakcji. Warto wspomnieć również o przygotowanej przez KRUS liście kontrolnej, na podstawie której można w swoim gospodarstwie przeprowadzić ocenę ryzyka wypadków. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej KRUS.

Gazociąg na polu, a interes rolnika

Jeśli na naszym polu zaplanowano budowę gazociągu, należy nam się wynagrodzenie za "użyczenie" ziemi na ten cel i odszkodowanie za straty.

15 kwietnia 2018

Przetargi na dzierżawę państwowej ziemi rolnej – co się zmieniło?

Sprawdzamy, co na temat nowych przetargów uważają rolnicy. Które zmiany budzą najwięcej wątpliwości?

14 kwietnia 2018

Drifting nabiera rozpędu!

Moda na drifting trwa - kto może zostać drifterem?

13 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij