Ursus drugi rok w dołku

Jak wynika z danych projektu AgriTrac, w okresie od stycznia do połowy czerwca 2019 roku zarejestrowanych zostało w Polsce 119 nowych traktorów flagowej niegdyś polskiej marki. To drugi słaby rok polskiego producenta. W całym roku 2018 zarejestrowano w kraju tylko 354 nowe Ursusy.

Jeszcze w latach 2016-2017 krajowa sprzedaż „nówek” Ursusa zbliżała się do tysiąca sztuk rocznie. W 2016 zarejestrowano ich 904, a w 2017 roku – 956. Dziś o podobny wynik byłoby szalenie trudno.

Ile nowych Ursusów faktycznie trafiło do rolników?

Odpowiedź nie jest oczywista. Sprawę komplikuje fakt, że od 2016 roku Ursus znaczną część traktorów rejestruje sam na siebie. W tym roku (od 1 stycznia do 18 czerwca) aż 61 „nówek” (czyli 51% wszystkich) zarejestrowanych zostało na URSUS SA. Klienci Ursusa zarejestrowali ich w tym czasie 58. W poprzednich latach udział rejestracji własnych tej marki (na URSUS SA, na spółki zależne i na dilerów), wynosił nieco mniej. W skali 12-miesięcznej było to 26% w roku 2016, 46% w roku 2017 i 27% w roku 2018.

Jak to z tymi traktorami jest – jeszcze nowe czy już używane

Traktor, który lśni nadal fabryczną nowością, na zdrowy rozum jest „nowy”. Ale niestety nie do końca. Jeśli został już po raz pierwszy zarejestrowany (na producenta, dilera itp.), to z formalnego punktu widzenia będzie maszyną używaną. A to z kolei oznacza, że nie można kupić go z dofinansowaniem unijnym.

Nowe-używane Ursusy sprzedają się na rynku wtórnym

Jest przy tym całkiem prawdopodobne, że znaczna część Ursusów rejestrowanych „wewnętrznie”, znalazła tak czy inaczej swoich nabywców. Tyle, że już formalnie jako traktory używane.

Zobacz również: Ursus ma nowego prezesa

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *