Urzędniczy absurd: nie wykorzystasz własnych maszyn [AKTUALNOŚCI]

Jest odpowiedź resortu rolnictwa na pytanie izb rolniczych o możliwość wykorzystania we własnym gospodarstwie maszyn rolniczych kupionych z wykorzystaniem środków PROW na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”. Zdaniem urzędników – nie po to zostały kupione. Absurd?

W ocenie ministerstwa, program „ma na celu wspieranie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą dotyczącą świadczenia usług rolniczych” – informuje KRIR. Każdy beneficjent obowiązkowo dokumentuje też świadczone usługi. Co „(…)wynika z konieczności wyeliminowania możliwości zakupu przez beneficjentów maszyn rolniczych, które przede wszystkim będą używane we własnym gospodarstwie (…).”

Nie jest nadal jasne, czy oznacza to całkowity zakaz wykonywania usług takim sprzętem we własnym gospodarstwie. Byłby to absurd. Z interpretacji ministerialnej wynika jednak jasno obowiązek dokumentowania świadczonych usług. Ale i – zakaz wykonywania ich przede wszystkim we własnym gospodarstwie.

Jeszcze bardziej radykalną interpretację przepisów prezentowali niedawno – jak podaje KRIR – pracownicy ARiMR, informujący że jest to po prostu niedopuszczalne. W ocenie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych „taka sytuacja doprowadza do absurdu, kiedy to rolnik posiadający odpowiedni do prac polowych sprzęt, zmuszony byłby do korzystania z usług w innej firmie lub do posiadania drugiego zestawu maszyn do pracy w swoim gospodarstwie.”

źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *