Usuwanie azbestu – do kiedy i co obejmuje dofinansowanie?

Usuwanie azbestu w Polsce odbywa się w żółwim tempie, co wynika przede wszystkim z braku pieniędzy, a także nieskutecznego prawa. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń. Do usunięcia pozostało 7 mln ton azbestu, co wymaga kolejnych 49 lat, licząc od zakończenia krajowego Programu. Co prawda, dostępne obecnie dofinansowanie do usuwania azbestu 2022 obejmuje demontaż i unieszkodliwianie wyrobów azbestowych. Ale za wykonanie nowego dachu mieszańcy muszą zapłacić sami. 

Usuwanie azbestu w Polsce pod lupę wzięła Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu który sporządziła wynika, że pozbywanie się eternitu z dachów polskich domów odbywa się w bardzo powolnym tempie. To zła wiadomość również ze względu na to, że azbest jest szkodliwy dla naszego zdrowia. A dodatkowo wpływa na utajony rozwój chorób. Z tego powodu, jak podaje NIK w krajach UE od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje całkowity zakaz stosowania azbestu. Niemniej jednak, usuwanie azbestu w Polsce wciąż trwa i może potrwać więcej, niż 50 lat.

Do którego roku należy usunąć azbest?

W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła krajowy ,,Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Program zakłada usunięcie azbestu i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest do końca 2023 roku.

Aktualności rolnicze - Usuwanie azbestu

Przy obecnym tempie usuwanie azbestu w Polsce może potrwać prawie 60 lat.

fot. Najwyższa Izba Kontroli

Dotychczas usunięto nieco ponad 17% z około 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. To oznacza, że do usunięcia pozostało jeszcze aż 7 mln ton eternitu. Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli tempo usuwania azbestu w Polsce wynosi zaledwie 0,12 mln t rocznie. W związku z tym usuwanie pozostałego azbestu może potrwać prawie 50 lat licząc od dnia zakończenia krajowego Programu. Biorąc pod uwagę obserwowane powolne tempo według Najwyższe Iza Kontroli nie ma szans, aby usuwanie azbestu w Polsce zakończyło się do końca 2023 r.

Usuwanie azbestu dofinansowanie 2022

Powodów powolnego usuwania eternitu z pokryć dachowych jest kilka, ale te najważniejsze wynikają z nieskutecznych rozwiązań prawnych. Dofinansowanie do usuwania azbestu 2022 które obecnie trwa, jak również dofinansowania które ogłoszono we wcześniejszych latach obejmowały wyłącznie demontaż i unieszkodliwianie wyrobów azbestowych.

Dofinansowanie pozwalające na usuwanie azbestu w 2022 r., jak i w poprzednich latach nie obejmowały jednak wykonania nowego pokrycia dachowego. Koszt takiego przedsięwzięcia często był dodatkowym obciążeniem dla finansów mieszkańców zainteresowanych usunięciem eternitu. Z kolei, sama pula środków przeznaczonych na dofinansowanie na usuwanie azbestu zdaniem NIK była za mała w stosunku do występujących potrzeb.

Okazuje się, że dofinansowanie z budżetu państwa stanowiło zaledwie 10% całkowitych kosztów wymiany dachu. W tej sytuacji właściciele i użytkownicy nieruchomości, na których wykorzystywano wyroby azbestowe, nie decydowali się na remont dachu ze względów finansowych, mimo że byli świadomi szkodliwości azbestu – podaje Najwyższa Izba Kontroli.

Nadzieją na poprawę i przyspieszenie tempa usuwania azbestu w Polsce są zaplanowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany w przepisach. Mają one przede wszystkim wprowadzić możliwość odliczania od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych na materiały budowlane. Jak również usług związanych z wymianą dachu na bezazbestowy.

Usuwanie azbestu w Polsce – wnioski NIK

Z powodu tego, że usuwanie azbestu w Polsce odbywa się w powolnym tempie NIK przekazała swoje wnioski m.in. do MRiT. Zwracając w nich uwagę m.in. na zwiększenie prac legislacyjnych, które pozwolą na uzyskanie dofinansowania do usuwania azbestu. Natomiast do marszałków województw NIK zawnioskowała o wprowadzenie możliwości uzyskania dofinansowania na roboty budowlane związane z wykonaniem nowych pokryć dachowych wolnych od azbestu, po wcześniejszym jego usunięciu.

Czytaj również: Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt – stawki na 2023 r.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 77

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Jarek pisze:

  Niestety z tymi dopłatami to też bywa różnie ja wtym roku pozbyłem się azbestu ale w gminie nie uzyskałem dofinansowania ponieważ trzeba było zgłość 30dni przed planowanym demontażem ja niestety czekałem 14 miesięcy na zgodę ponieważ wrachubę wchodziła przebudowa dachu więc potrzeba była zgoda z inspektora budowlanego niestety opieszałość urzędników doprowadziła do trzykrotnej zmiany terminu demontażu i co za tym idzie musiałem 3 razy odwołać firmę która zajmowała się demontażem i utylizacją a, a jak wreszcie dostałem zgodę po ponad roku to nie było mi w głowie zgłoszenie tylko zostawiłem firmę żeby w konicu się pozbyć azbestu , a kiedy pojechałem do gminy niestety od pani usłyszałem że nie dostanę dofinansowania bo trzeba zgłosić przed żenada

 2. Avatar Wojciech pisze:

  Znów rolnicy mają doplaty teraz do pozbycia się azbestu. Pytam się kiedy my ciułacze żyjący od wypłaty do wypłaty dostaniemy godne dofinansowanie do zdjęcia azbestu z dachów i jego nowego pokrycia

 3. Avatar Ppp pisze:

  To prawda z tym azbestem od 4 lat walczę o utylizację eternitu składowanego na mojej posesji. Urząd wojewódzki miał pieniądze ale się zkończyły a gminie odmówiono funduszy po zgłoszeniu i rozpatrzeniu projektu. A żeby było ciekawie pani z urzędu ochrony środowiska straszy karą za skladowanie azbestu dłużej niż rok. Wniosek jest taki że eternit nie jest groźny dla ludzi i ekosystemu i można z nim zrobić co się chce, bo ekologia nie działa.

 4. Avatar Niezadowolony ateista pisze:

  jest nowy program dla rolników na usuwanie azbestu. to 40 zł do metra. niestety kwota ta pozwoli tylko na opłacenie firmy demontujacej eternit. konieczność zatrudnienia fachowców i brak możliwości demontażu własnymi siłami sprawia że ten program nie jest atrakcyjny

 5. Avatar rafi pisze:

  I co z tego że zmienisz dach jak w żywności Ciebie trują na codzień w całym kraju

 6. Avatar Polak pisze:

  co za bzdury pokrycie dachowe azbestem nie jest szkodliwe nie ma żadnego wpływu na zdrowie czego przykładem są nasi dziadkowie żyjący pod takim dachem po kilkadziesiąt lat.

  Azbest jest szkodliwy w czasie obrubki i żeby doszło do zagrożenia trzeba by przy tym bez przerwy pracować, jednorazowe naprawy takiego dachu raz za kiedy nie maja wpływu na zdrowie zwłaszcza kiedy zachowany minimum BHP.

  chemia w jedzeniu, brudne powietrze z czym mamy bez przerwy do czynienia szkodzą nam 1000 razy bardziej niż leżący azbest na dachu.

  Wystarczy odpowiednio zadbac o taki dach i nic nam się nie stanie.

 7. Avatar Franek pisze:

  Nasi dziadkowie żyją po kilkadziesiąt lat pod dachem z azbestu i jakoś nie chorują z tego, szkodliwy jest jak pracuje się przy czymś takim i wtedy można po kilkunastu, kilkudziesięciu latach zachorować.

  utylizacja azbestu to jakąś kpina ludzie myślą ze jest stylizowany w jakimś procesie technologicznym a tym czasem owija się paletę z azbestem folia i zakopuje do ziemi.

  Azbestowe płyty można by samemu zakopać na działce, użyć jako gruz pod wylewany beton np. płyty pod budowę domu zasypać piachem ubić i zalać betonem.
  Wystarczy trochę pomyśleć i dac możliwości ludziom i wtedy azbest szybko zniknie.
  Bo jaki problem jest żebym wykopał dziurę u siebie na działce i tam Zutylizowal azbest.

 8. Avatar Bolo pisze:

  I jak zwykle wszyscy zostali zrobieni w ciu.. .Rząd nasz wszystko daje tylko tak żebyś tego nie mógł wziąć żadnych szczegółów i termin taki żebyś nic nie zdążył. To jest nasze państwo.