Niebezpieczny azbest: do kiedy go usunąć?

Niebezpieczny azbest: do kiedy go usunąć?

Choć do ostatecznego terminu, kiedy powinniśmy usunąć azbest, jeszcze daleko, warto zrobić to jak najszybciej. Przypominamy dlaczego!

Powoli mija termin dla tych, którzy chcą usunąć azbest ze swoich posesji. Mieszkańcy woj. pomorskiego mają czas jeszcze do 11 marca. Za to w woj. kujawsko-pomorskim trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Rozbieżności wynikają stąd, że w każdym województwie obowiązują nieco inne zasady. Ci, którzy azbestu się jeszcze nie pozbyli, powinni jednak pamiętać, że mają na to coraz mniej czasu. Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się azbest, zwiększa o 50% ryzyko zachorowania na raka płuc. Azbest może też przyczynić się do powstania chłoniaków i nowotworów krtani, żołądka, jelit, trzustki i jajników.

Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze.

– Jesteśmy jednymi z pionierów, jeśli chodzi o usuwanie azbestu, gdyż przystąpiliśmy do programu już w 2007 r. Cały czas informujemy mieszkańców o niebezpieczeństwie i nakłaniamy do jak najszybszych wymian. W tym roku w porównaniu z poprzednimi otrzymaliśmy nieco mniej wniosków. Cieszę się, jeśli oznacza to, że w naszej okolicy azbestu jest coraz mniej. Cały czas jednak powinniśmy mieć na względzie zdrowie własne i swoich najbliższych, dlatego tak ważne jest pozbycie się azbestu z naszych posesji – mówi Natalia Lekner, zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w UM w Kartuzach.

Dotacja na usunięcie azbestu może wynieść nawet 60% kosztów kwalifikowanych i obejmuje demontaż, transport oraz utylizację. Pamiętajmy jednak, że demontaż może wykonać wyłącznie firma legitymująca się właściwymi pozwoleniami. Nie wolno robić tego samodzielnie! Po właściwie wykonanym demontażu firma powinna przewieźć azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. aplikacja eWniosek Plus

Sprawdź, w którym kraju Coca-Cola będzie produkować mleko i jaki grzyb jest w stanie zastąpić plastik.

Jakie będą ceny ryb i ich przetworów w 2018 r.?

w detalu, zbycie, w handlu zagranicznym, w pierwszej sprzedaży…

18 czerwca 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. jakość żywności

UE walczy z podwójną jakością produktów żywnościowych, a szkocka projektantka prezentuje kolekcję ubrań zainspirowaną rolnictwem.