Niebezpieczny azbest: do kiedy go usunąć?

Niebezpieczny azbest: do kiedy go usunąć?

Choć do ostatecznego terminu, kiedy powinniśmy usunąć azbest, jeszcze daleko, warto zrobić to jak najszybciej. Przypominamy dlaczego!

Powoli mija termin dla tych, którzy chcą usunąć azbest ze swoich posesji. Mieszkańcy woj. pomorskiego mają czas jeszcze do 11 marca. Za to w woj. kujawsko-pomorskim trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Rozbieżności wynikają stąd, że w każdym województwie obowiązują nieco inne zasady. Ci, którzy azbestu się jeszcze nie pozbyli, powinni jednak pamiętać, że mają na to coraz mniej czasu. Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się azbest, zwiększa o 50% ryzyko zachorowania na raka płuc. Azbest może też przyczynić się do powstania chłoniaków i nowotworów krtani, żołądka, jelit, trzustki i jajników.

Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze.

– Jesteśmy jednymi z pionierów, jeśli chodzi o usuwanie azbestu, gdyż przystąpiliśmy do programu już w 2007 r. Cały czas informujemy mieszkańców o niebezpieczeństwie i nakłaniamy do jak najszybszych wymian. W tym roku w porównaniu z poprzednimi otrzymaliśmy nieco mniej wniosków. Cieszę się, jeśli oznacza to, że w naszej okolicy azbestu jest coraz mniej. Cały czas jednak powinniśmy mieć na względzie zdrowie własne i swoich najbliższych, dlatego tak ważne jest pozbycie się azbestu z naszych posesji – mówi Natalia Lekner, zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w UM w Kartuzach.

Dotacja na usunięcie azbestu może wynieść nawet 60% kosztów kwalifikowanych i obejmuje demontaż, transport oraz utylizację. Pamiętajmy jednak, że demontaż może wykonać wyłącznie firma legitymująca się właściwymi pozwoleniami. Nie wolno robić tego samodzielnie! Po właściwie wykonanym demontażu firma powinna przewieźć azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych.

e-wnioski ARiMR – jak je wypełniać?

Gdzie uzyskać pomoc w wypełnieniu e-wniosku? Jak korzystać z aplikacji e-Wniosek Plus ARiMR? Jak uzyskać login?

9 marca 2018

Sprzedaż gruntów rolnych – gdzie ziemia jest najdroższa?

W rolnictwie inwestujemy nie tylko w nowe maszyny, ale także dodatkowe grunty uprawne. Jakie są perspektywy dla rynku ziemi rolniczej w Polsce?

9 marca 2018

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij