Niebezpieczny azbest: do kiedy go usunąć?

Powoli mija termin dla tych, którzy chcą usunąć azbest ze swoich posesji. Mieszkańcy woj. pomorskiego mają czas jeszcze do 11 marca. Za to w woj. kujawsko-pomorskim trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Rozbieżności wynikają stąd, że w każdym województwie obowiązują nieco inne zasady. Ci, którzy azbestu się jeszcze nie pozbyli, powinni jednak pamiętać, że mają na to coraz mniej czasu. Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się azbest, zwiększa o 50% ryzyko zachorowania na raka płuc. Azbest może też przyczynić się do powstania chłoniaków i nowotworów krtani, żołądka, jelit, trzustki i jajników.

Do 2032 r. wszystkie wyroby z azbestu w kraju muszą zniknąć z uwagi na jego działanie rakotwórcze.

– Jesteśmy jednymi z pionierów, jeśli chodzi o usuwanie azbestu, gdyż przystąpiliśmy do programu już w 2007 r. Cały czas informujemy mieszkańców o niebezpieczeństwie i nakłaniamy do jak najszybszych wymian. W tym roku w porównaniu z poprzednimi otrzymaliśmy nieco mniej wniosków. Cieszę się, jeśli oznacza to, że w naszej okolicy azbestu jest coraz mniej. Cały czas jednak powinniśmy mieć na względzie zdrowie własne i swoich najbliższych, dlatego tak ważne jest pozbycie się azbestu z naszych posesji – mówi Natalia Lekner, zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w UM w Kartuzach.

Dotacja na usunięcie azbestu może wynieść nawet 60% kosztów kwalifikowanych i obejmuje demontaż, transport oraz utylizację. Pamiętajmy jednak, że demontaż może wykonać wyłącznie firma legitymująca się właściwymi pozwoleniami. Nie wolno robić tego samodzielnie! Po właściwie wykonanym demontażu firma powinna przewieźć azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *