Nowe przypadki ASF w Polsce!

O nowych przypadkach poinformował GLW na swojej stronie internetowej. Odnotowano je m.in. w województwie warmińsko-mazurskim, a także mazowieckim i lubelskim. Nowe przypadki ASF w Polsce pojawiły się na przełomie kwietnia i maja.

Nowe przypadki ASF w województwie warmińsko- mazurskim!

Jak wynika z informacji podanej przez WLW w Olsztynie potwierdzono 21 nowych przypadków ASF u dzików na terenie Warmii i Mazur. Ponadto, W-MODR dodaje, że nowe przypadki ASF w Polsce występowały na terenie powiatów takich jak:

  • olsztyńskiego (5)
  • elbląskiego (3)
  • ostródzkiego (3)
  • mrągowskiego (3)
  • oleckiego (3)
  • Elbląg (2)
  • bartoszyckiego (1)
  • piskiego (1)

Łącznie od 2020 roku wykryto w tym województwie 817 przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń. W Polsce natomiast, ilość przypadków wynosi już 2282.

Nowe przypadki ASF w Polsce – jak wygląda sytuacja w innych województwach?

Aktualną mapę występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń przedstawiamy poniżej.

Aktualności rolnicze-11.05.2020- Nowe przypadki ASF w Polsce!

Obszar występowania wirusa ASF w Polsce na dzień 11.05.2020 r.

fot. GLW

Na jej podstawie można zauważyć, że nowe przypadki ASF dotyczą przede wszystkim wschodniej części Polski. Na zachodzie kraju najwięcej przypadków pojawia się w województwie lubuskim i wielkopolskim. Ma to odzwierciedlenie w ostatnich komunikatach Głównego Lekarza Weterynarii, który informuje, że w województwie lubuskim wykryto dotychczas 567 przypadków, a w województwie wielkopolskim 129 przypadków. W porównaniu na Dolnym Śląsku wykryto tylko 22 przypadki.

Ważna bioasekuracja aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa!

Z powyższych danych można wywnioskować, że wirus ASF mimo wszystko nadal rozprzestrzenia się po Polsce, dlatego w tym przypadku warto przestrzegać zasad bioasekuracji. Przypomina o tym Główny Lekarz Weterynarii w opracowanych pytaniach i odpowiedziach dotyczących ASF, które znajdują się na stronie https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf—najczesciej-zadawane-pytania-faq.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *