Walka z odorami na wsi – jak rozwiązać problem?

Problem uciążliwych odorów na wsi nie występuje od dzisiaj. Bardzo często osoby wyprowadzające się na wieś narzekają na intensywne zapachy, które pojawiają się za płotem ich posesji. Zwykle z tego powodu rozpoczyna się walka z odorami na wsi pomiędzy rolnikami, a nowymi mieszkańcami wsi. Czy w takim razie istnieje złoty środek na rozwiązanie tego problemu?

Jak poprawić zapach na wsi? Nakaz likwidacji to nie dobry tok myślenia

PZPRZ postanowił poszukać rozwiązań, aby każda ze stron była zadowolona. Swoje propozycje w tym zakresie skierował do ministra Ardanowskiego. Według Związkowców przedstawione propozycje mogą być pomocne, o ile umocuje się je w odpowiednich przepisach prawa.

Zwykle podczas walki z odorami na wsi nowi lokatorzy nakazują, aby przenieść, bądź zlikwidować źródło uciążliwego zapachu. PZPRZ uważa, że jest to błędny kierunek myślenia. Dlaczego?

Walka z odorami na wsi – trzeba poprawić komfort pracy i życia

Producenci podkreślą, że substancje odorotwórcze powodują nie tylko wydzielanie nieprzyjemnych zapachów, ale także mogą znacząco obniżać komfort życia okolicznych mieszkańców. Mogą również zakłócać warunki pracy na fermie, czyli przyczyniać się do złego samopoczucia rolników, a także ich rodzin.

Walka z odorami na wsi dotyczy także kwestii żywienia inwentarza żywego

Związek uważa, że oprócz poprawy komfortu należy zwrócić uwagę na inne zagadnienia, jak np. racjonalne żywienie zwierząt, które ograniczy uciążliwe zapachy na wsi. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się opinie ekspertów z ośrodków badawczych.

Ograniczenie odoru dzięki oczyszczaniu powietrza

Emisja odoru może ulec zmniejszeniu dzięki odpowiednim systemom oczyszczania powietrza. Potwierdzają to badania, z których wynika, że powietrze oczyszczane w ten sposób nie zawiera krezolu, a ilość amoniaku ulega zredukowaniu o 85 %. Jednocześnie instalacja może wiązać do 95% pyłów obecnych w powietrzu fermowym. PZPRZ uważa, że jest to rozwiązane godne uwagi, dlatego należy wesprzeć rolników w formie dotacji finansowanych w ramach PROW.

W tej sprawie PZPRZ zwraca się do ministra rolnictwa, ponieważ uważa, że walka z odorami na wsi powinna należeć do jednego z głównych wyzwań stojących przed współczesną produkcją zwierzęcą.

Sprawdź!Jak zmniejszyć odór na fermach?

Więcej informacji o rozwiązaniach na walkę z odorami na wsi można przeczytać na stronie PZPRZ.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *