Wywożenie obornika – jak rozwiązać problem?

Wywożenie obornika – jak rozwiązać problem?

Stosowanie nawozu naturalnego nie pachnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy go zmieszać z glebą nie później niż dnia następnego.

Wywożenie obornika nie jest przyjemne dla sąsiadów, ale to są konsekwencje mieszkania na wsi. Jednak nawóz naturalny należy zmieszać z glebą najpóźniej następnego dnia po jego zastosowaniu.

Istnieje szereg prac w gospodarstwie rolnym, które, mówiąc delikatnie, nie pachną. Należy do nich wywożenie obornika. Z taką uciążliwością należy się liczyć, gdy mieszka się na wsi. Jednak wykonanie koniecznych prac należy odróżnić od zwykłej złośliwości.

wywożenie obornika

Warto korzystać z dobrodziejstw natury jednocześnie pamiętając o sąsiadach.

Przykład

W piątek rano rolnik wywiózł obornik na pole, bezpośrednio przylegające do posesji sąsiadów. Pozostawił go na cały weekend. Sąsiadka telefonowała do niego w sobotę i prosiła, żeby przyorał obornik, bo nawet nie może wywiesić prania. On stwierdził, że jest właścicielem zarówno pola, jak i obornika i rozpocznie orkę, kiedy będzie miał na to ochotę. Ostatecznie zaorał pole w poniedziałek.

Wywożenie obornika to nie koniec sprawy

W tym przypadku rolnik złamał prawo. Takie działanie jest nie tylko niezgodne z dobrą praktyką rolniczą, ale także zasadami współżycia społecznego.  W świetle § 3 ust. 3  rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U z 2014 r. poz. 393), nawozy naturalne przykrywa się lub miesza z glebą nie później niż następnego dnia po ich zastosowaniu, z wyłączeniem nawozów stosowanych w lasach oraz na użytkach zielonych.

Zazwyczaj wystarczy odrobina wzajemnego zrozumienia, by wszystkim żyło się przyjemniej.

 

Rekompensaty dla rolników na bioasekurację

8 mln zł w 2018 r. trafi do gospodarstw z obszarów ASF, w których zaprzestano hodowli świń. Wypłaty od 15 maja 2018 r.!

12 lutego 2018

Nowelizacja prawa łowieckiego – Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?

Bioasekuracja na terenie całego kraju, szacownie strat łowieckich przez niezależne komisje, godziwe odszkodowania dla rolników w najbliższym czasie!

20 lutego 2018

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij