Waloryzacja emerytur KRUS 2022. Potrzebna pilna zmiana przepisów!

Waloryzacja emerytur i rent KRUS w 2022 r. nastąpiła 1 marca. Jednak dopiero teraz Kasa zdecydowała się przypomnieć na jakich zasadach waloryzację emerytur i rent rolniczych przeprowadzono. Wyjaśniając przy tym, ile wynosi emerytura i renta rolnicza z KRUS po waloryzacji. Z zasadami waloryzacji nie zgadza się jednak NSZZ RI ,,Solidarność”, który apeluje o pilną zmianę przepisów. 

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur i rent rolniczych KRUS również w 2022 r. polega na pomnożeniu zwaloryzowanej kwoty emerytury podstawowej przez wskaźniki wymiaru świadczenia. Odpowiednio dla części składkowej, jak i dla części uzupełniającej. Ponadto, co warto podkreślić emerytury i renty rolnicze po waloryzacji ustala się odrębnie dla każdego uprawnionego. Biorąc pod uwagę przede wszystkim długość stażu ubezpieczonego.

Waloryzacja emerytur i rent KRUS 2022 w wysokości 7 proc.

KRUS wyjaśniła po pierwsze że zasady waloryzacji emerytur i rent rolniczych nie uległy praktycznie zmianie. Waloryzacja emerytur KRUS 2022 polegała na pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji, który wynosi 7 proc.

Ponadto, KRUS przekazała że waloryzację emerytur i rent rolniczych w ciągu ostatnich trzech lat odbyła się na podstawie specjalnie uchwalonych przepisów:

(…) w ostatnich trzech latach waloryzacja była przeprowadzana na podstawie specjalnie w tym celu uchwalonych przepisów i przewidywała gwarantowaną dla każdego emeryta/rencisty minimalną kwotę podwyżki.

W 2022 r. waloryzacja emerytur KRUS przebiegła na podstawie przepisów zawartych w art. 48a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przy czym, minimalną kwotę podwyżki w tych przepisach nie zawarto.

Należy więc zadać pytanie: Ile wynosi emerytura z KRUS 2022 po waloryzacji?

Jak informuje KRUS od 1 marca 2022 r. kwota emerytury podstawowej z KRUS wynosi 1084,58 zł. W związku z tym, waloryzacja emerytur KRUS 2022 została ustalona poprzez pomnożenie powyższej kwoty emerytury przez wskaźnik wymiaru.

Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) wysokość świadczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2022 r. 1.338,44 zł) – Kasa podwyższy je z urzędu do kwoty 1.338,44 złwyjaśnia KRUS.

Emerytura z KRUS 2022 po waloryzacji. Sprzeciw NSZZ RI ,,Solidarność”

Waloryzacja emerytur KRUS 2022 odbywa się według krzywdzących dla rolników zasad. Tak uważa NSZZ RI ,,Solidarność”, którego przewodnicząca Teresa Hałas zwróciła się do ministra H. Kowalczyka z wnioskiem o pilną zmianę przepisów w zakresie waloryzacji.

W związku z tym faktycznie w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7%, co stale podnoszą rolnicy w przedkładanych nam wnioskach.

Według NSZZ RI ,,Solidarność” kolejnym przykładem niesprawiedliwych przepisów stosowanych wobec rolników jest kwestia zbiegu emerytury rolniczej z emeryturą ZUS.

Mając na względzie całą powyższą argumentację, zwracam się jak na wstępie z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste zasady – podkreśliła na koniec Teresa Hałas.

Czytaj również: Trzynasta emerytura KRUS 2022 już w kwietniu – sprawdź!

Źródło: KRUS; NSZZ RI ,,Solidarność”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 496

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar ziutek pisze:

  Ja dostałem 13zl waloryzacji z krus.to kpina

 2. Avatar Karol Przychodzien pisze:

  Dostałem 9 zł. waloryzacji renty z KRUS. Co to za podwyżka w dzisiejszych czasach. Kpina!!!

 3. Avatar Aga pisze:

  Trzeba przepisy zaraz pilnie zmienione i zwrot różnicy emerytom oddać to ich pieniądze w ZUS 7% a KRUS ?Wstyd że tak zapomniano o rolnikach Mam nadzieję że będziecie pilnować i nagłaśniać takie sprawy

 4. Avatar Andrzej pisze:

  Waloryzacja 2% a inflacja 10%-!!!

 5. Avatar rewaryzacja rolnicza pisze:

  jesli w lutym emerytura brutto wynosilo 1303zl,to od tej kwoty trzeba bylo liczyc rewaryzacje,ktora wynosi 91zl i od tego odciognąc 120zl ubezpieczenie.to ręnta powinna byc 1274zl,a krus naliczyl 1218zl gdzie tu jest sprawiedliwosc.rolnicy tez sąpo studiach i liczyc umią

 6. Avatar Basia pisze:

  Jaka to waloryzacja 🤔miałam 1236 zł ,a od marca 1263zł tylko usiąść i płakać a miałam 36lat składkowych

 7. Avatar Endi pisze:

  No to może „Miastowe” wkońcu przejrzą na oczy ile to Polski Rolnik dostaje Głodowej Emerytury !!!

 8. Avatar Kazik łazik pisze:

  Nie płacą podatków, składka KRUS katastrofalnie niska i dostają rewaloryzację. TO SKANDAL I OKRADANIE PODATNIKÓW ,
  KIEDY TO SIE W KONCU ZAKONCZY

 9. Avatar Andreas pisze:

  30lat pracy na roli i dziś dostałem 10 PLN waloryzacji.Tak w marcu 2022r.

 10. Avatar Ręcista z ZUS pisze:

  Od lat 90 tych waloryzacja jest krzywdząca dla tej grupy trzeba było 32 lat aby ślepy przej żał ile kasy zostało monitowałem rok temu ale stołki ważniejsze poco się wychylać dziękuję bardzo solidarności że mają odwagę pozdrawiam

 11. Avatar Zenon pisze:

  ;Jestem emerytem z KRUS mam 67lat Moja emerytura w lutym wynosiła 1244,58 zł netto a w dniu dzisiejszym po waloryzacji otrzymałem 1273,11 zł więc emerytura wzrosła o 28,52 zł. Z moich wyliczeń wynika kwota rewaloryzacji 87,12zł . Ja czuję się oszukany przez obecną władzę . Dlaczego przedstawiciele rządu i posłowie zapewniali że waloryzacja w 2022r ma wynosić 7% co jest oczywistym kłamstwem przekonałem się na własnej skórze .

 12. Avatar Stefan pisze:

  Jestem emerytem w KRUS mam 68lat, moje składki to 27 lat składkowych. Emerytura po marcowej rewaloryzacji w wysokości 14 złotych wynosi 1172 złotych Polskich wstyd i kpina. Rolnicy cały czas są traktowani po macoszemu i tak zostało dalej. Czyja to zasługa? Gdzie jest obiecane 7% podwyżki KRUS nas oszukał. Dlaczego KRUS jest inaczej traktowany niż ZUS?
  Proszę o pilną interwencję w w/w sprawie tak aby jeszcze w tym roku rolnicy w końcu byli sprawiedliwie wynagradzani za swoją ciężką pracę, którą muszą wykonywać nawet w dni świąteczne.

 13. Avatar Waloryzacja pisze:

  Jak zwykle emerytury w krus są daleko niższe niż inne,bo władze rolników mają w niższej kategorii ale PSL mówi jak dużo robi dla rolników.

 14. Avatar KUCELEK pisze:

  Ja otrzymalem 15zl70gr podwyzki,30 lat oplacania KRUS mam 67 lat,okradli mnie na 60zl miesiecznie,czy naprawde nikt sie tym nie zajmie

 15. Avatar SZCZEŚLIWY pisze:

  JA DOSTAŁEM W MARCU PODWYŻKE 8 ZŁ .A OBIECYWALI 7% WEDŁUG MOICH WYLICZEŃ DOSTAŁEM WIECEJ O 0,6% ,A INFLACJA 11%.CZY WŁADZA SIE ZASTANOWI CO ROBI ZE STARYMI SCHOROWANYMI ROLNIKAMI , MOZE EUTANAZJA BYŁA BY NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM PROBLEMU!!!!

 16. Avatar Renata pisze:

  Może już nadszedł czas aby zająć się na poważnie emeryturami i rentami w naszym kraju? Proszę spróbować przejść na emeryturę mając 43 lata składek 20 lat w ZUS i 23 lata w KRUS :)) Czy zastana przeze mnie sytuacja jest aby zgodna z Konstytucją? W tym roku kończę 60 lat:))
  Jakby nie liczyć, to prawo powinno działać ba korzyść emeryta a w tym przypadku prawo blokuje mi przejście na emeryturę z Zusu. Nie mogę złożyć dokumentów w zusie, ponieważ na sile krus po 23 latach wpłacania składek wyrzuci mnie z ubezpieczenia tylko dlatego, żebym nie miała prawa do drugiej emerytury:(( Z jakąkolwiek sprawiedliwością nie ma to nic wspólnego , ani z jakimkolwiek prawem. Są to bowiem dwie odrębne instytucje i z każdą z nich zawierałam odrębną umowę. Zatem nie powinny mieć one wpływu na wypracowane środki emerytalne. To nie jedt emerytura socjalna ani też renta chorobowa..,. zatem nie rozumiem sytuacji dlaczego nie mogę otrzymywać emerytury z ZUS a pełny okres składkowy do KRUS jeszcze uzupełnić?
  Te wszystkie składki powinny być wyliczone w taki sposób aby nikt i do nikogo nie miał pretensji, płaciłam i płacę tyle ile ile wynosiły i wynoszą składki – tyle ile chcieli kolokwialnie ujmując. Zatem chciałabym aby moje państwo traktowało mnie z należnym mi szacunkiem. Te wszystkie wskaźniki przeliczcie sobie jeszcze raz i nie pomniejszajcie ludziom ich ciężko wypracowanych i zapracowanych emerytur. Współcześni emeryci też chcą być podmiotem, nie przedmiotem!!! Całe życie pracowaliśmy na dobrobyt komunistów i postkomunistów, zatem teraz oczekujemy szacunku, powagi. Przepraszam, za liczbę mnogą ale nie jestem jedyna w takiej sytuacji :;(((( pozdro

 17. Avatar Emerytura KRUS pisze:

  Mam nadzieję że coś w sprawie waloryzacji emerytur rolniczych zmieni się dopiero wtedy, gdy będą zbliżać sie wybory wtedy to rząd laskawie przypomni sobie o rolnikach i emerytach rolniczych i zacznie znów wyciagac te swoje”asy z rekawa”oby tylko wieś nie dała się tym obiecankom ponownie zmanipulowac

 18. Avatar Stan pisze:

  Rząd sobie kilkutysięczne podwyżki i premie, a styranemu rolnikowi, który za półdarmo żywił naród przez całe lata /ceny były przecież regulowane przez państwo i nie stosowanie się do nich było karalne/ – dodaje z wielkim szumem kilka złotych do i tak głodowej emerytury. Nikt i nic nie zmusi mnie do pójścia na jakiekolwiek wybory. Rządzący dbali, dbają i dbać będą tylko o własne koryta, a nie o wyborcę.

 19. Avatar Emeryt KRUS pisze:

  A gdzie KONSTYTUCJA równe traktowanie obywateli ZUS, KRUS? Dlaczego rządzący dzielą społeczeństwo?