Wapniarka: w jakie cenie zakupimy sprzęt do rozsiewania wapna?

Download PDF

Wapniarka jest sprzętem, który używamy zazwyczaj jeden lub dwa razy w roku. Gospodarstwa intensywnie nawożące wapnem o dużych powierzchniach nieco częściej. Dlatego wielu z nas po prostu pożycza rozsiewacze wapna między sobą. Czy ceny wapniarek sprawiają, że to opłacalne?

Najpopularniejsze RCW

Pożyczyć czy kupić? Wielu rolników staje przed tym dylematem. Najlepiej pracować własnym sprzętem. Wiadomo, jak kończą się ciągłe „pożyczki”. Nawet, jeśli sprzęt ma pracować u nas tylko dwa dni w roku, to warto zaopatrzyć się w coś własnego.

Dużą popularnością cieszą się rozsiewacze RCW 3. Ceny wapniarek używanych, ale jednocześnie sprawnych, które w zasadzie mogą natychmiast zostać podpięte do ciągnika i wozić wapno to przynajmniej 3 tysiące zł. Oczywiście musimy liczyć się z drobnymi niedoskonałościami, jak spracowany lakier etc. Najważniejsze jednak są „zdrowe” opony, jakość ramy oraz skrzyni, a także taśmy i talerzy. To od tych części uzależniona jest jakość pracy sprzętu i samego wysiewu wapna.

Nawet jeśli sprzęt ma pracować u nas tylko dwa dni w roku, to warto zaopatrzyć się w coś własnego.

Ceny wapniarek najczęściej między 4 – 7 tys. zł.

Ceny wapniarek zaczynają się – tak jak wspomnieliśmy – od 3 tysięcy zł, niemniej większość sprawnych używanych urządzeń to koszt między 4 – 7 tys. zł. Mówimy o najpopularniejszych w naszych gospodarstwach rozsiewaczach wapna. Większe z nich o ładowności ponad 5 ton to już koszt nawet 10 tysięcy złotych. Większości z nas będzie jednak wystarczać wapniarka o ładowności do 3 ton. Przy sprawnym rozkładzie pracy i bliskiej odległości pól taki sprzęt jest w stanie nawieźć w ciągu dnia nawet dwa zestawy wapna.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o