Wiaty na sprzęt: jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy rolnik wie, że właściwe przechowywanie sprzętu rolniczego wpływa na jego dalsze użytkowanie i żywotność. Dobrym pomysłem jest więc budowa wiaty o lekkiej konstrukcji, która zabezpieczy maszyny przed zjawiskami pogodowymi. Jakie koszty trzeba ponieść, decydując się na taką budowę i czy musimy postarać się o pozwolenie?

Jeszcze nie tak dawno większość maszyn rolniczych trzymanych było przez rolników pod tzw. chmurką. Dzisiaj jest to niemal nie do pomyślenia. Część rolników buduje więc w swoich gospodarstwach wiaty, które dobrze chronią maszyny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku działają nawet specjalne firmy zajmujące się budową takich obiektów, ale tu koszty są zazwyczaj dużo większe. Jak więc zabrać się samemu za budowę wiaty i jakie warunki musimy spełnić, aby było to legalne?

budowa wiaty

Na rynku działają specjalne firmy zajmujące się budową wiat, ale tu koszty są zazwyczaj dużo większe.

Ile kosztuje wybudowanie wiaty?

Pan Henryk Kasperski (lat 38), rolnik z Wojcieszyc (woj. dolnośląskie), 2 lata temu zdecydował się na budowę wiaty z blachy z przeznaczeniem na sprzęt rolniczy.

Na samym początku powinniśmy się postarać o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jakub Woźny, urzędnik powiatowy

– Budowę rozpocząłem od zdobycia niezbędnych pozwoleń ze starostwa powiatowego. Na decyzję czekałem około miesiąca. Koszt budowy wiaty o powierzchni 150 m2 zamknął się u mnie w kwocie ok. 60 tys. zł. Sam projekt i koszty związane z procedurami urzędniczymi wyniosły zaś aż 8 tys. zł. Dużo prac wykonałem samemu, część zleciłem firmie budowlanej – mówi rolnik.

Budowa wiaty pana Kasperskiego trwała ok. 4 miesięcy, podobny czas rolnik musiał przeznaczyć wcześniej na załatwianie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Najtrudniejsze okazało się zdobycie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz spełnienie niektórych warunków związanych z dokumentami. Wszystko to trwało jakieś 3 miesiące. Jednak wolałem nie ryzykować i nie rozpoczynać budowy bez dopełnienia formalności, bo słyszałem, że o wiele trudniej jest zalegalizować samowolę budowlaną – dodaje rolnik.

Ważne pozwolenie

budowa wiaty

Źródło: AgroFoto.pl, boku27

fot. AgroFoto.pl, boku27

Jeżeli zdecydujemy się na budowę wiaty na swojej działce, musimy się liczyć z obowiązkiem zgłoszenia tego faktu do właściwego organu, czyli starostwa powiatowego. W przeciwnym wypadku może to być potraktowane jako samowola budowlana.

 Na samym początku powinniśmy się postarać o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Następnie należy wypełnić wniosek o pozwolenie na budowę i dołączyć do niego 4 egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję  o warunkach zabudowy. Jeżeli spełnimy wszystkie warunki, powinniśmy otrzymać pozwolenie na taką budowę, a po jej zakończeniu będziemy mieli możliwość jej legalizacji – mówi pan Jakub Woźny, urzędnik powiatowy.

budowa wiaty

Źródło: AgroFoto.pl, dami82

Jednak nie na wszystkie wiaty potrzebujemy pozwolenia.

– Jeżeli natomiast zabieramy się za budowę wiaty o powierzchni do 25 m2 w mieście i 35 m2 poza miastem, to nie musimy starać się o pozwolenie, ale powinniśmy taki zamiar budowy zgłosić w urzędzie. W tym przypadku łączna liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2  powierzchni działki. Natomiast zgodnie z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym z lutego bieżącego roku nie jest wymagane także pozwolenie na budowę wiaty, która posiada wsparty na słupach dach o powierzchni do 50 m2, jednak z zastrzeżeniem, że liczba wiat nie może przekraczać 2 na każde 1000 m2 powierzchni działki – dodaje pan Woźny.

Budować samemu czy kupić gotowe rozwiązanie?

Na rynku działają firmy specjalizujące się w budowie tego typu obiektów, z usług których coraz częściej korzystają też rolnicy. Jednak koszt profesjonalnej wiaty pod sprzęt nie jest mały, dlatego większą popularnością cieszą się indywidualne projekty robione wprost pod klienta. W biurach projektowych zapłacimy za taki projekt ok. 4–5 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 65

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *