Wiata bez pozwolenia na budowę dla rolnika

Wiata bez pozwolenia – czy to w ogóle możliwe? Konieczność przechowywania pod zadaszeniem maszyn rolniczych to potrzeba każdego gospodarza. Dobry garaż lub wiatę chciałby mieć pewnie każdy. Czy budowa wiaty jest trudna i wymaga wielu formalności? Jakie są wymogi po zmianie przepisów prawa budowlanego obowiązujących od 19 września 2020 r.?   

– Czy mogę przy domu czy budynkach gospodarczych postawić wiatę na ciągnik? – pyta Pan Andrzej, gospodarz z województwa kujawsko- pomorskiego. – Mam sporo miejsca, ale obawiam się, że nie dam rady uporać się z formalnościami. Przerażają mnie te wszystkie dokumenty, opłaty  i projekty. Czy jest coś takiego jak wiata bez pozwolenia – dodaje Pan Andrzej.

Czy faktycznie postawienie wiaty jest takie trudne i wymaga spędzenia wielu godzin w urzędach? Takie pytania często spływają do redakcji. Posiadanie zadaszenia na maszyny jest bardzo ważne praktycznie w każdym gospodarstwie.

Wiata – co to jest?

Mówiąc o budowie wiaty trzeba w pierwszej kolejności ustalić jakie ma cechy charakterystyczne. Bezsporne jest, że wiata w świetle przepisów nie jest budynkiem, czyli obiektem budowlanym trwale związanym z gruntem, wydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadającym fundamenty i dach – art. 3 pkt 2 prawa budowlanego. Prawo budowlane nie zawiera definicji wiaty, ale z pomocą przychodzą orzeczenia sądowe.

„Wiata, nie będąc budynkiem, nie powinna posiadać wszystkich cech, o jakich mowa w treści art. 3 pkt 2 prawo budowlane. Oznacza to, że jest ona obiektem budowlanym niezwiązanym trwale z gruntem lub niewydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych lub też nie posiada fundamentów lub dachu. Wystarczy przy tym, aby przynajmniej jedna z tych przesłanek została spełniona” – Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 czerwca 2019 r., sygnatura akt II SA/Rz 319/19.

Wiata do 35 m– bez pozwolenia

Zgodnie z art. 29 ust. 14 pkt c prawa budowlanego, budowa wiaty o  powierzchni zabudowy do 35 mnie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ale nie oznacza wcale, że panuje tu pełna dowolność, bowiem trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze łączna liczba wiat na danej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Po drugie trzeba dokonać odpowiedniego zgłoszenia do urzędu.

Powierzchnia zabudowy

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy, o której mówią przepisy? Według Normy PN-ISO 9836: 1997 powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym lub powierzchnia wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.

Wiata bez pozwolenia a zgłoszenie do starosty

Zgłoszenie dokonuje się do organu administracji architektoniczno-budowlanej czyli do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2 prawa budowlanego.

Wiata bez pozwolenia

Wiata bez pozwolenia na budowę o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2

fot. arturwojtowicz / AgroFoto.pl

Zgłoszenie powinno określać nie tylko dane inwestora, określenie i adres organu, ale także rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych. Ważne jest też wskazanie terminu rozpoczęcia budowy. Do zgłoszenia należy również dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (art. 32 ust. 4 pkt 2 prawa budowlanego) oraz odpowiednie szkice i rysunki. Mówi o tym art. 30 prawa budowlanego.

Wiata bez pozwolenia – formalności i terminy

Zgłoszenie faktycznie oznacza dla gospodarza dużo mniej formalności niż uzyskanie pozwolenia na budowę, ale to nie jest tak, że nie ma żadnych wymogów. Przede wszystkim, ze zgłoszeniem trzeba udać się do urzędu zanim rozpocznie się prace. Nie można dokonać zgłoszenia już po rozpoczęciu czy zakończeniu prac.

Kluczowe 21 dni

Organ administracji w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia ma prawo wnieść sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi można stawiać wiatę. Starosta może przed upływem 21-dniowego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych bez konieczności czekania trzech tygodni.

Prace trzeba rozpocząć maksymalnie w ciągu 3 lat od terminu określonego w zgłoszeniu. Gdy miną 3 lata, a budowa nie zostanie rozpoczęta, konieczne jest ponowne zgłoszenie (art. 30 ust. 5b prawa budowlanego).

Wiata do 50 mna działce z budynkiem mieszkalnym

Czy prawo przewiduje inne sytuacje, w których może jeszcze powstać wiata bez pozwolenia? Tak. Warto bowiem wiedzieć, że budowa wiaty o powierzchni zabudowy do 50 mna działce, na której znajduje się budynek mieszkalny (lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe) nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Można postawić dwie takie wiaty na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Sprawdź również: Procedury budowlana wg rodzajów obiektów oraz Zmiany w prawie budowlanym

Wiaty na sprzęt: jakie warunki trzeba spełnić? – Sprawdź!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 239

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS
Z forum
Powiązany temat: Budowa wiaty do 50m2 warunki
PiotrKRA
17 godzin temu, lobudek napisał: Pewne. zobacz sobie definicję rozpiętości budynku. i to jest wlasnie problem, bo tutaj nie jest jasno opisane co jest rozu... zobacz więcej »
lobudek
Pewne. zobacz sobie definicję rozpiętości budynku. zobacz więcej »
PiotrKRA
To jest pewne info ? Dnia 16.07.2023 o 09:50, bezbarwny napisał: Wymiar 6 metrów, określa maksymalną rozpiętość elementów konstrukcyjnych, a nie szerokość budyn... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *