Powrót myśliwych na pola i do lasu – czy jest już możliwy?

Zakaz przemieszczania się wprowadzony przez rząd nie w każdym przypadku przyczynił się do pozytywnych konsekwencji. Tak było w przypadku myśliwych, którzy zaprzestali wykonywać odstrzały dzików i szacować szkody łowieckie. W dniu 15 kwietnia br. rząd zmienił przepisy, wyłączając z nich myśliwych. Czy zatem jest już możliwy powrót myśliwych na pola i do lasu?

Duże zamieszanie w momencie gdy ASF i zwierzyna łowna nie ustępuje

Zakaz przemieszczania się i zakaz wstępu do lasu spowodował, że myśliwi zaprzestali wykonywać swoją pracę o czym pisaliśmy w naszym artykule. O nowelizację rozporządzenia w tym zakresie apelował m.in. KRIR do Premiera RP.
Decyzja o zakazie przemieszczania się nie była do końca przemyślana, a powrót myśliwych na pola i do lasu był konieczny. W przeciwnym razie rolników mogły dotknąć ogromne straty wynikające ze szkód w uprawach. Jest to również ważne w kontekście wirusa ASF występującego na terenie Polski. 

Powrót myśliwych na pola i do lasu – zmiana na korzyść rolników

Wprowadzona zmiana w Rozporządzeniu Rady Ministrów § 5 pkt 1 mówi, że zakaz przemieszczania się nie dotyczy:

,,realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt”

Z tego wynika, że myśliwi mogą ponownie dokonywać odstrzału dzików i szacować szkody łowieckie. Powrót myśliwych na pola i do lasu następuje z dniem ogłoszenia rozporządzenia, czyli od 15 kwietnia br.

Komentarz PZŁ i dodatkowe wnioski Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Sprawę powrotu myśliwych na pola i do lasu skomentował PZŁ, który ocenił, że:

 ,,czynności szacowania szkód łowieckich mieszczą się w zakresie czynności mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych (..). Ponadto Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego uważa, iż myśliwi mogą dokonywać odstrzałów sanitarnych w ramach zabezpieczania upraw i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF.”

Zmiana rozporządzenia jest jak najbardziej właściwa, dzięki niej rolnicy mają pewność, że koła łowieckie wznowią swoją działalność. 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *